• 2013-03-19

Gliwice na ich drodze: Hans von Poellnitz

24 marca w gliwickiej Willi Caro, podczas kolejnego wykładu z cyklu Gliwice na ich drodze, Bogusław Małusecki opowie o Hansie von Poellnitzu, architekcie związanym z koncernem Ballestremów.

Główna siedziba koncernu Ballestremów – projekt – Hans von Poellnitz. Dziś – siedziba Sądu Administracyjnego, Gliwice (źródło: materiały prasowe organizatora)

Główna siedziba koncernu Ballestremów – projekt – Hans von Poellnitz. Dziś – siedziba Sądu Administracyjnego, Gliwice (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kiedy w 1922 roku główna siedziba koncernu została przeniesiona z Rudy Śląskiej do Gliwic, to on zaprojektował reprezentacyjny budynek, w którym miała się mieścić. Dziś znajduje się w nim Naczelny Sąd Administracyjny.

Hans von Poellnitz pochodził z Berlina. Ukończył studia na politechnice w Charlottenburgu oraz Karlsruhe. Od 1900 roku pracował w budowlanej służbie państwowej, w różnych rejonach Niemiec, zdobywając kolejne uprawnienia zawodowe.

W roku 1908 wystąpił ze służby państwowej i podjął pracę dla Franciszka von Ballestrema jako kierownik głównego zarządu budowlanego koncernu. Na tym stanowisku pracował w latach 1908 – 1922 w Rudzie, a po przeniesieniu głównej siedziby koncernu do Gliwic w 1922 roku, do 1938 roku właśnie w Gliwicach.

Oczywiście von Poellnitz projektował budynek koncernu w Gliwicach (obecnie jest to siedziba Naczelnego Sądu Administracyjnego). Poza tym w Gliwicach powstało wiele budynków mieszkalnych dla koncernu Ballestremów jego projektu. Wcześniej projektował on budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej w Rudzie Śląskiej oraz Rokitnicy, których inwestorem był koncern Ballestremów. Według jego projektu powstał też (nieistniejący już) zamek w Kuneradzie na Słowacji.

Poza tym znane są też jego publikacje teoretyczne – na temat walorów architektonicznych budynków przemysłowych, czy o aspektach konserwatorskich rozbudowy jednego z zabytkowych kościołów gliwickich.

Gliwice na ich drodze: Hans von Poellnitz
24 marca 2013 r., godz. 16.00
Willa Caro
Gliwice

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Dodaj komentarz