• 2013-03-18

Jarosław Chrabąszcz dogania światło w Legnicy

Od 22 marca w Galerii Sztuki w Legnicy będzie można oglądać wystawę prac Jarosława Chrabąszcza pt. Dogonić światło.

Autor: Jarosław Chrabąszcz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Jarosław Chrabąszcz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa najnowszych prac malarskich prof. Jarosława Chrabąszcza nawiązuje do jego najgłębszej pasji ciągłego zagłębiania się w przestrzeni, która nas otocza. Nie chodzi jednak o przestrzeń najbliższą, tą dobrze nam znaną, oswojoną. Artystę zajmuje próba definicji, wielopoziomowych światów i niezbadanych realności na bazie współczesnych odkryć naukowych, ale także artystycznej pracy.

Za pomocą abstrakcji, gry płaszczyzn, koloru i linii wprowadza w niemal matematyczną przestrzeń, która dla niego stanowi absolut. Jest to jednak również absolut pełen niedopowiedzeń, czarnych dziur, nieskończonych wariacji i kombinacji cząstek, za którymi nie zawsze jesteśmy w stanie nadążyć. Artystę interesują pytania o światy równoległe, których nasza słabo rozwinięta nauka nie pozwala nam jeszcze zwiedzać. Dlatego też w swoich pracach kładzie on bardzo wyraźny nacisk na grę światła i zabawę z linią oraz płaszczyznami (w większości prac barwy i linie wychodzą poza granice płótna), która prowokuje odbiorcę do zastanowienia się skąd źródło tego wszystkiego, gdzie początek, a gdzie jego koniec?

Artysta bawi się strukturami geometrycznymi, pokazując harmonijny obraz ładu i porządku, który, jak głęboko wierzy, otacza nas w przestrzeni i czasie. Patrząc na te prace zasadniczo odczuwamy spokój i uporządkowanie. Płótna nie krzyczą nagromadzeniem ekspresji, nie przytłaczają zbyt intensywnym kolorem czy zbyt skomplikowaną strukturą, nie dają jednak również żadnego namacalnego dowodu prawdziwości czy sprawdzalności kreowanych światów. Stąd ciekawość, ale też i niepokój, który przebija z tych dzieł, prowokując odbiorcę do wielopoziomowych refleksji.

Jarosław Chrabąszcz urodził się w 1960 r. w Tomaszowie Mazowieckim. To artysta malarz, grafik, rysownik, absolwent PWSSP ( obecnie ASP ) w Łodzi 1982-1987 na wydziale Tkaniny i Ubioru (1982-1987). Jest pracownikiem dydaktyczny ASP w Łodzi od 1989 r. Obecnie  pracuje jako profesor nadzwyczajny prowadzi pracownię Malarstwa i Rysunku w tejże uczelni. Początki jego aktywności na scenie artystycznej datuje się na rok 1988 (Wystawa Młodej Plastyki ARSENAŁ 88 – Warszawa ) i 1989 – pierwsze wystawy indywidualne (Galeria Księży Młyn w Łodzi – rysunek, i Galeria ZPAP Piwnica w Łodzi – grafika oraz stypendium artystyczne MKiS). Od tamtej pory regularnie uczestniczy w życiu malarskim, mając na swoim koncie kilkadziesiąt zorganizowanych wystaw samodzielnych i zbiorowych na terenie całego kraju. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce ale także Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, USA oraz na Bahamach.

Jarosław Chrabąszcz, Dogonić światło
Wernisaż: 22 marca 2013 roku, godz. 18.01
Wystawa potrwa do 14 kwietnia 2013 roku
Galeria Sztuki w Legnicy, Galeria Ring
Rynek 12
Legnica

Dodaj komentarz