• 2013-03-16

Przeciez nie mogę tu zostać – premiera w Instytucie Teatralnym im. Raszewskiego

20 marca fundacja Strefa WolnoSłowa we współpracy z Fundacją Rozwoju Oprócz Granic zaprasza na spektakl Przecież nie mogę tu zostać w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Przecież nie mogę tu zostać, reż Alicja Borkowska (źródło: materiały prasowe)

Przecież nie mogę tu zostać, reż Alicja Borkowska (źródło: materiały prasowe)

Dlaczego ludzie opuszczają swoje ojczyzny? Czy wyjazd z kraju to sprzeciw wobec społecznego porządku, władzy i ekonomicznej sytuacji? Przedstawienie fundacji Strefa Wolnosłowa Przecież nie mogę tu zostać docieka przyczyn migracji na podstawie osobistych historii cudzoziemców mieszkających w Polsce.

Po spektaklach Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie! i Przywiozę tu swoje podwórko fundacja Strefa WolnoSłowa realizuje trzecie przedstawienie, kolejny efekt wielokulturowych warsztatów teatralnych. Tym razem warsztaty zorganizowane zostały we współpracy z Fundacją Rozwoju Oprócz Granic, a punktem wyjścia do pracy teatralnej stała się Antygona Jeana Anouilha. Tekst francuskiego pisarza oraz sam mit o Antygonie posłużyły do konfrontacji uczestników warsztatów z tematem sprzeciwu wobec represyjnej władzy i tradycyjnych ról społecznym. Grupa odnosiła się do tematu buntu poprzez improwizacje słowne i ruchowe. Używając języka teatralnego członkowie grupy warsztatowej zastanawiali się wspólnie, co to znaczy, w kontekście kulturowym i w kraju, z jakiego pochodzą, sprzeciwić się władzy i jakiego rodzaju konsekwencje takie działanie za sobą pociąga. Wiele ćwiczeń poświęconych zostało sytuacjom i motywom towarzyszącym wyjazdowi z rodzinnego kraju, konfrontacji z tradycjami, religią, rodziną, oczekiwaniami społecznymi. Spektakl jest refleksją nad współczesną migracją poprzez pryzmat indywidualnych historii uczestników warsztatów oraz historii i wydarzeń w ich krajach.

W pracy warsztatowej i tworzeniu dramaturgii wzięli udział Polacy i cudzoziemcy mieszkający w Warszawie, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Turcji, Iranu, Niemiec, Rumunii, Maroka, Izraela.

Przecież nie mogę tu zostać, reż Alicja Borkowska (źródło: materiały prasowe)

Przecież nie mogę tu zostać, reż Alicja Borkowska (źródło: materiały prasowe)

Przecież nie mogę tu zostać
spektakl fundacji Strefa WolnoSłowa zrealizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Oprócz Granic
Premiera: 20 marca 2013 roku, godz. 20.00 – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
dramaturgia: Tomasz Gromadka
reżyseria: Alicja Borkowska
występują: Salar Farsi, Dima Fedorenko, Małgorzata Hawryluk, Thomas Hildenbrand, Joanna Jaworska, Artem Kozlov, Eva Orlowa, Vladymyr Pigur, Svitlana Popiv, Hanna Strzałkowska, Vasile Trandafir, Marina Tsedronska, Abdellah Yamani

Dodaj komentarz