• 2013-03-16

Molier i choroba jako metoda radzenia sobie z wszelkim złem

23 marca z okazji Międzynarodowych dni teatru w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zostanie wystawiony premierowo Chory z urojenia. Reżyser Tomasz Man postara się udowodnić, że Molier jest wciąż aktualny.

Molier, Chory z urojenia w reżyseri Tomasza Mana, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (źródło: materiały prasowe)

Molier, Chory z urojenia w reżyseri Tomasza Mana, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (źródło: materiały prasowe)

Arcykomedia Moliera to historia hipochondryka Argana (w tej roli Bogdan Smagacki), demaskująca zarówno głęboko skrywane słabości człowieka jak i bezradność, czy może wyrachowaną bezwzględność medycyny wobec egzystencjalnych rozterek. Choroba jako metoda radzenia sobie z wszelkim złem, manipulowania otoczeniem, zwrócenia na siebie uwagi, czy też sposób na ucieczkę od samotności. Wszystko to praktykujemy od wieków. Dlatego aktualność napisanej z brawurą, humorem i refleksją sztuki Moliera, nie przemija z czasem, a wręcz znakomicie wpisuje się w postęp cywilizacyjny. Jak na klasyczną komedię mistrza przystało, wszystko kończy się happy endem. Całość reżyseruje twórca lubianych przez gdyńską publiczność spektakli jak: Bóg mordu, Związek otwarty, Dzień świra, czy Kolacja dla głupca.

Molier, Chory z urojenia
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
23 marca 2013 r., godz. 19.00
Przekład: Tadeusz Boy-Żeleński
Reżyseria: Tomasz Man
Muzyka: Marek Otwinowski (Karbido)
Scenografia i kostiumy: Anetta Piekarska-Man

Dodaj komentarz