• 2013-03-16

Mariza – królowa fado na WrocLove Fest 2013

23 czerwca w ramach WrocLove Fest 2013 we Wrocławiu wystąpi Mariza, okrzyknięta narodowym skarbem Portugalii, największa sława stylu fado i gwiazda najlepszych sal koncertowych na całym świecie

Mariza - wokalistka (źródło: materiały prasowe)

Mariza - wokalistka (źródło: materiały prasowe)

Głos Marizy określa się słowami magiczny, diamentowy, magnetyczny, a fenomen popularności porównuje się do najsłynniejszych div operowych i megagwiazd pop/rock.

W recenzjach koncertów wielu wykonawców pisze się często, że artysta oczarował publiczność. W wypadku Marizy używa się określeń bardziej dosadnych – jej koncerty elektryzują, oszałamiają, wprowadzają w zachwyt, a nawet ekstazę! Jedno jest pewne – jej sława już dawno wykroczyła poza krąg wielbicieli fado.

Portugalskie fado to styl muzyczny porównywany z argentyńskim tangiem i hiszpańskim flamenco. Podobnie jak one, fado najczęściej opowiada o ludzkich uczuciach i emocjach. Fado jest muzyką pełną pasji, smutku, zazdrości i żalu. Wśród swoich “muzycznych kuzynów” wyróżnia ją ładunek poezji i tajemnicy oraz zdolność łączenia przeciwnych stanów emocjonalnych – ogromnego bólu, wielkiej radości, okrucieństwa życia z intensywnością miłości.

Dziś fado zna cały świat, ale to właśnie charyzmie i sukcesom Marizy fado zawdzięcza awans do rangi wielkiej sztuki estradowej. Międzynarodową sławę tego stylu zapoczątkował pamiętny film Lisbon Story w reżyserii Wima Wendersa. Wspólne nagranie i występ Marizy i Stinga w nagraniu A Thousand Years, oficjalnego hymnu Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, był także ważnym etapem kreacji mody na portugalskie rytmy we współczesnej muzyce popularnej.

Mariza urodziła się dla śpiewu, a jej kariera to pasmo sukcesów. Od początku porównywana była do Amalii Rodriguez (najsłynniejszej wykonawczyni fado w historii). Natychmiast po zdobyciu uznania we własnym kraju przyszły sukcesy światowe. Płyty artystki sprzedają się znakomicie, zdobywają prestiżowe nagrody, a niezwykłe koncerty umacniają pozycję wielkiej gwiazdy. Koncertowała w najbardziej prestiżowych salach na całym świecie, m.in. Carnegie Hall (Nowy Jork), Sydney Opera, Royal Albert Hall (Londyn), Alte Oper (Frankfurt), Theatro Grec (Barcelona), Moscow House of Music.

Ostatni album artystki to Mariza Fado Tradicional. Mariza wraca do korzeni klasycznego fado, zanurzając się w tradycji gatunku, którego sama jest dziś uznaną przedstawicielką.

Mariza
23 czerwca 2013 roku
WrocLove Fest – Święto Wrocławia 2013

Dodaj komentarz