• 2013-03-16

33 piosenki Grabaża na papierze

14 marca nakładem Biura Literackiego ukazała się książka Na skrzyżowaniu słów z trzydziestoma trzema tekstami Krzysztofa Grabaża Grabowskiego. Wybrane przez Krzysztofa Gajdę utwory jednego z najpopularniejszych polskich tekściarzy to druga odsłona nowej serii Biura Literackiego 33 Piosenki na papierze.

"Na skrzyżowaniu słów" Grabaża - wydawnictwo Biuro Literackie (źródło: materiały prasowe)

"Na skrzyżowaniu słów" Grabaża - wydawnictwo Biuro Literackie (źródło: materiały prasowe)

Każda płyta Grabaża porusza inne rejestry doświadczeń, stanowi odrębną opowieść – o samotności, miłości i bólu, rytmach życia, polityce czy marzeniach o wolności. Wydaną w 2010 roku płytę Dodekafonia okrzyknięto rockowym traktatem społeczno-politycznym, a piosenki takie jak Chory na wszystko manifestami rozczarowania rzeczywistością.

Publikacja pozwala wczytać się w opowiadane przez muzyka historie, głębiej poznać pełne niuansów treści, które czasem przemykają niezauważone, przesłonięte muzyką i wyjątkową barwą głosu, rozpierzchają się w koncertowych salach. Krzysztof Gajda stwierdza w posłowiu:

Szukałem tekstów intensywnych, świadczących o pracy nad słowem, poszukiwaniu zaskakujących metafor, wyrazistych współbrzmień, wyjątkowego obrazowania. Przeprowadzając trudną selekcję, wiele wysiłku musiałem włożyć, by czytając słowa nie nucić ich do znanych i ulubionych melodii. Aby nie dać się uwieść tym melodiom.

Grabaż świetnie oddaje grę znaczeń rzeczywistości – idiomy mowy świata, języki człowieczej doli i niedoli, bełkoty młodości i próby utrafień w sens przez tego, kto chce wyśpiewać nieobjętej ziemi rejony cudnych manowców i głupich kątów – zauważa w szkicu o książce Paweł Tański.

Na skrzyżowaniu słów – 33 Piosenki na papierze
Krzysztof Grabaż Grabowski
Biuro Literackie, premiera 14 marca 2013 roku

Dodaj komentarz