• 2013-03-16

Kacper Bożek odbija świat w akwaforcie

Od 22 marca w Pracowni Pałacu pod Baranami w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Kacpra Bożka pt. Akwafortowe odbicie świata w ramach projektu Pracownia prowadzonego przez Fundację Jana Potockiego NEA oraz Fundację DELL’ARTE.

Kacper Bożek, „Akwafortowe odbicie świata”, Pracownia Pałacu pod Baranami w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kacper Bożek, „Akwafortowe odbicie świata”, Pracownia Pałacu pod Baranami w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta o procesie twórczym mówi:

Czasami pewien wycinek świata realnego staje się drogowskazem w poszukiwaniach jakiejś konkretnej formy, a czasami całkiem przeciwnie, lecz zawsze stanowi punkt odniesienia w moich poszukiwaniach pewnego rodzaju obiektywizmu. Nie należy jednak zapominać o figlarnej naturze zarówno lustra jak i matrycy akwafortowej- obydwa obrazy pokazują świat na opak, prawa strona jest lewą a lewa prawą. To skutecznie krzyżuje plany zachowania jakiegokolwiek obiektywizmu. I co z tego?

Kacper Bożek urodził się w roku 1974 w Krakowie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Wydział Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową zrealizował pod opieką prof. Stanisława Wejmana w pracowni miedziorytu i litografii. Zajmuje się grafiką warsztatową i rysunkiem. Posługuje się takimi technikami graficznym, jak akwaforta, akwatinta i mezzotinta. Cechą wspólną tworzonych przez niego grafik jest kreowanie opowieści, wielowątkowych historii, bez wyraźnych granic początku i końca, a skłaniających bardziej do indywidualnych poszukiwań znaczeń i sensu. Artysta inspiruje się czasami średniowiecza. Pełno w jego dziełach rycerzy, smoków i bestii.

Fascynują go także wampiry, stąd w jego pracach odczuwa się pewien niepokój, strach, ale też makabrę i groteskę. Każde jego dzieło jest starannie dopracowane i charakteryzuje się niemal anatomiczną dokładnością. Jego niezwykły talent i indywidualny styl był wielokrotnie doceniany. Artysta jest laureatem m. in. takich nagród, jak: prestiżowa nagroda Leonardo Sciascia Prize Amateur d’Estmapes w Mediolanie z 2012 roku czy Nagroda Specjalna w konkursie ZPAP Grafi z 2008 roku. Przykładem prac Bożka są ilustracje do książki Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata, Gabinet osobliwości czy Horrorshow.

Kacper Bożek, Akwafortowe odbicie świata
Wernisaż: 22 marca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 5 maja 2013 roku
Pracownia Pałacu pod Baranami
Rynek Główny
Kraków

Dodaj komentarz