• 2013-03-16

filmPOLSKA 2013 w Berlinie

Od 18 do 24 kwietnia w Berlinie potrwa Festiwal Filmu Polskiego filmPOLSKA 2013. W programie znajduje się ponad sto filmów – nowe polskie kino, retrospektywy tematyczne i autorskie, sztuka obrazu, warsztaty reżyserii, program  edukacyjny, wystawa.

Festiwal Filmu Polskiego filmPOLSKA 2013 w Berlinie - baner (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Filmu Polskiego filmPOLSKA 2013 w Berlinie - baner (źródło: materiały prasowe)

Festiwal otworzy wyróżniony na tegorocznym Berlinale nagrodą Teddy Award W imię… Małgorzaty Szumowskiej. W kinach i klubach festiwalowych będzie możny obejżeć także Jesteś Bogiem Leszka Dawida, film który zwojował polskie ekrany, Baby Blues Katarzyny Rosłaniec, nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale 2013, Dzień Kobiet Marii Sadowskiej, spojrzenie na agresywny charakter neoliberalnego rynku i jego wpływ na życie człowieka, czy też Pokłosie Władysława Pasikowskiego, fi lm sięgający w bolesne przestrzenie historii.

Tegoroczna retrospektywa opracowana wspólnie z Niemieckim Muzeum Historycznym poświęcona jest rocznicy powstania w Getcie Warszawskim. Kilkanaście obrazów polskich, niemieckich i izraelskich ukazuje trudną historię Europy. Tradycyjne już warsztaty fi lmowe poprowadzi Stanisław Mucha, którego satyryczne podejście do fi lmu dokumentalnego czyni go ulubieńcem festiwalowej publiczności.

Pokazy dzieł sztuki obrazu filmowego KameraKunst uświetniają prace rodu Sobocińskich: Witolda, Piotra i Piotra jr. Trzy generacje operatorów filmowych, którzy kształtowali i kształtują polska kinematografię.

filmPOLSKA 2013 po raz pierwszy towarzyszy obszerny program edukacyjny, który z jednej strony przybliży młodzieży szkolnej Berlina świat młodego człowieka w Polsce, a jednocześnie da jej możliwość stworzenia własnego filmu ukazującego ich spojrzenia na multikulturowy świat.

Goście tegorocznej edycji festiwalu: Leszek Dawid, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Witold i Piotr Sobocińscy.

Festiwal Filmu Polskiego filmPOLSKA 2013
Od 18 do 24 kwietnia 2013 roku
Berlin

Dodaj komentarz