Dziennik Helgi Hoškovej-Weissovej – spotkanie autorskie w Czeskim Centrum

21 marca Czeskie Centrum w Warszawie zaprasza na spotkanie autorskie z Helgą Hoškovą-Weissovą, czeską graficzką i malarką, autorką poruszających wspomnień na temat holokaustu.

Spotkanie z czeską graficzką Helgą Hoškovą-Weissową w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie z czeską graficzką Helgą Hoškovą-Weissową w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Helga Hošková-Weissová jako dziecko przeżyła Terezin. Swoje wrażenia z obozu zapisywała piórem i farbą. W marcu w Polsce zostanie wydany jej ilustrowany dziennik. Książkę zaprezentuje wydawnictwo Insignis Media.
Helga Hošková-Weissová jest obecnie znaną na całym świecie rysowniczką. Po wojnie nadrobiła stracone szkolne lata, skończyła graficzną szkołę średnią oraz Akademię Sztuk Pięknych a następnie poświęciła się pracy twórczej. Jej prace skupiają się głownie na tematyce wojennej. Urodziła się w roku 1929 w Pradze, gdzie żyje do dziś.

Dziennik zaczęła pisać w roku 1939. Miała wtedy dziesięć lat a w Czechach zaczęły się nazistowskie prześladowania Żydów. W roku 1941 cała jej rodzina została wywieziona z Pragi do Terezina, gdzie przebywała do roku 1944. W roku 1944 dwa transporty zabrały Helgę wraz z rodzicami do Oświęcimia. Zeszyt, w którym dziewczynka zapisywała swoje wrażenia i komentarze stryj zamurował w jednej ze ścian w Terezinie. Po wojnie udało się Heldze odzyskać dziennik, który uzupełniła o wspomnienia z Oświęcimia. Wspomnienia Helgi Hoškovej-Weissovej są wyjątkowo sugestywnym i autentycznym komentarzem odnoszącym się do kwestii dzieciństwa i dorastania w getcie i obozach koncentracyjnych.

Dziennik będzie ilustrowany rysunkami, które Hošková-Weissová stworzyła w obozie.
W dniu spotkania z autorką dziennika odbędzie się również otwarcie wystawy prezentującej jej rysunki z czasu pobytu w Terezinie. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 21 marca do 4 kwietnia.

Spotkanie z czeską graficzką Helgą Hoškovą-Weissową, autorką książki Dziennik Helgi
Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa ul. Tłomackie 3/5
21. marca 2013, godz. 18.00

Dodaj komentarz