• 2013-03-15

Rosario Guerrero w Domu Józefa Mehoffera

Od 13 marca w Domu Józefa Mehoffera w Krakowie można oglądać wystawę pt. Tancerka. Rosario Guerrero w grafikach i rysunkach Józefa Mehoffera.

Józef Mehoffer, „Tancerka Rosario Guerrero (Głowa)”, rysunek ołówkiem własność prywatna, depozyt MNK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Mehoffer, „Tancerka Rosario Guerrero (Głowa)”, rysunek ołówkiem własność prywatna, depozyt MNK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Mehoffer, znany przede wszystkim jako autor pełnych barw witraży i polichromii oraz obrazów sztalugowych, podobnie jak wielu malarzy Młodej Polski uprawiał także grafikę. Dobrze znane są jego dokonania w dziedzinie grafiki użytkowej – np. motywy dekoracyjne i ilustracje do czasopisma Chimera.

W dziedzinie grafiki warsztatowej na uwagę zasługuje cykl Tancerka z lat 1905–1907, na który składa się 9 prac w technice akwaforty, akwatinty i miękkiego werniksu. Artysta przedstawił w nim hiszpańską tancerkę Rosario Guerrero. Jej występ oglądał wraz z żoną w Monachium w maju 1905 roku. Zachwycony barwnym spektaklem, już podczas jego trwania, na gorąco, zapełniał swój szkicownik rysunkami przedstawiającymi Guerrero w tanecznych pozach. Szkice te wykorzystał później do stworzenia cyklu grafik. Wpisuje się on w szeroki nurt sztuki przełomu wieków XIX i XX będącej wyrazem fascynacji artystów (takich jak Degas i Toulouse-Lautrec) tańcem – czy to z kręgu tradycyjnego baletu, czy też ze świata Folies-Bergère i temu podobnych. Był to też czas wielkiej popularności hiszpańskich tancerek, z których kilka zyskało szeroką sławę w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Wśród nich do najwyżej cenionych należała pochodząca z Sewilli Rosario Guerrero, (która rozpoczęła międzynarodową karierę właśnie w Folies-Bergère).

Wystawa, wkomponowana w ekspozycję stałą Muzeum, pokazuje wszystkie grafiki cyklu, a także niektóre z poprzedzających go szkiców rysunkowych. Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Muzeum Okręgowego w Toruniu. Dopełnieniem wystawy jest multimedialna prezentacja ikonografii bohaterki cyklu Rosario Guerrero, głównie w postaci jej niezwykle malowniczych fotografii pochodzących z prywatnej kolekcji Sarah Mullane.

Tancerka. Rosario Guerrero w grafikach i rysunkach Józefa Mehoffera
Wystawę można oglądać od 13 marca do 12 maja 2013 roku
Dom Józefa Mehoffera – Oddział MNK
ul. Krupnicza 26
Kraków

Dodaj komentarz