• 2013-03-15

Nick Cave and The Bad Seeds na Open’erze

Po raz pierwszy na Heineken Open’er Festival w Gdyni zagra wielka postać światowej muzyki i niezwykły zespół – Nick Cave and The Bad Seeds. To zespół, który znają wszyscy – od pasjonatów post-punku po pokolenie internetu. Ich nowy album był jedną z najbardziej oczekiwanych płyt tego roku. Nick Cave and The Bad Seeds wystąpią na głównej scenie Open’era 4 lipca.

Nick Cave and The Bad Seeds (źródło: materiał prasowy)

Nick Cave and The Bad Seeds (źródło: materiał prasowy)

Choć powstali w Londynie i Berlinie, Nick Cave and the Bad Seeds są zespołem australijskim. W 1983 roku założyli go frontman Nick Cave, multi-instrumentalista Mick Harvey i gitarzysta Blixa Bargeld. Nick Cave and the Bad Seeds powstali na gruzach poprzedniego zespołu Cave’a i Harveya, The Birthday Party. Od razu udało im się stworzyć własną wersję alternatywnego rocka z elementami punku, rocka gotyckiego, no wave i bluesa. Skład nie przetrwał próby czasu i Cave jest jedyną osobą z oryginalnej wersji zespołu – Bargeld i Harvey opuścili grupę po odpowiednio dwudziestu i aż trzydziestu sześciu latach twórczej współpracy. Do połowy lat 90. Cave i zespół wydali liryczno-rockowe albumy Henry’s Dream (1992) i Let Love In (1994). Ten ostatni przyniósł single Red Right Hand, wykorzystany w filmach z cyklu Krzyk, oraz Loverman, który odkrył zespół dla fanów ciężkiego brzmienia dzięki późniejszemu coverowi przez Metallikę. Łączenie kontrastujących ze sobą gatunków, inspiracji i tematów zawsze było specjalnością charyzmatycznego Cave’a i jego zespołu. Rok 1996 przyniósł największy komercyjny sukces w historii grupy, album Murder Ballads. Wszystkie utwory na płycie są osnute wokół tematu morderstwa, ale w singlowym duecie Where the Wild Roses Grow Cave’owi towarzyszyła inna australijska ikona, choć z innej strony sceny – słodka popowa gwiazdka Kylie Minogue. We własnej wersji ballady Henry Lee Cave dzielił z kolei obowiązki wokalne z PJ Harvey. Na kolejnym albumie, The Boatman’s Call (1997), zespół porzucił barwne opowieści o mrocznej stronie ludzkiej natury na rzecz bardziej intymnych utworów o związkach, rozstaniach i tęsknocie, ubranych w oszczędne aranżacje. Kolejny album Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus (2004) składał się z dwóch nie powiązanych ze sobą, ale wydanych wspólnie płyt. Muzycy przebierali na nich w rozmaitych stylach, od mocnego rocka do ballad z towarzyszeniem chóru. W zanadrzu mieli już nową inspirację. Z częścią zespołu Cave założył projekt Grinderman, w którym nie było miejsca na fortepiany i orkiestry, a Cave, jak nigdy przedtem, wyszedł na pierwszy plan jako gitarzysta. Garażowe brzmienie Grinderman słychać było wyraźnie na czternastym albumie grupy, Dig, Lazarus, Dig!!! (2008).

Przez pięć lat Cave koncentrował się na innych zajęciach – swojej karierze z Grindermanem, pracy nad muzyką filmową i scenariuszami. W połowie lutego światło dzienne ujrzał 15. album Nicka Cave’a and the Bad Seeds Push the Sky Away, promowany singlem We No Who U R. Płyta została świetnie przyjęta przez krytyków, którzy nazwali ją majestatycznym, dogłębnie smutnym arcydziełem (NME) i jedną z najlepszych płyt w dyskografii płodnego przecież australijskiego zespołu.

Dotychczas ogłoszeni artyści  Heineken Open’er Festival 2013 to: Alt – J, Animal Collective, Arctic Monkeys, Blur, Devendra Banhart, Disclosure, Editors, Hey, Kings Of Leon, Kendrick Lamar, Maria Peszek, Modest Mouse, Queens of the Stone Age, Skunk Anansie, Tame Impala.

Nick Cave and The Bad Seed na Open’erze
4 lipca 2013 roku
Heineken Open’er Festival
Od 3 do 6 lipca 2013 roku
Lotnisko Gdynia-Kosakowo

Dodaj komentarz