• 2013-03-15

Julio Llamazares – mistrz dziennikarstwa z Hiszpanii

21 marca do warszawskiego Instytutu Cervantesa zawita Julio Llamazares, jeden z najbardziej cenionych w Hiszpanii pisarzy.

Julio Llamazares, fot. Wydawnictwo Santillana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julio Llamazares, fot. Wydawnictwo Santillana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instytut Cervantesa w Warszawie i Ambasada Hiszpanii w Polsce zapraszają na spotkanie z wybitnym hiszpańskim prozaikiem, eseistą i dziennikarzem, jednym z najbardziej cenionych w Hiszpanii współczesnych pisarzy. Spotkanie poprowadzi dr hab. Beata Baczyńska, która wykłada literaturę hiszpańską na Uniwersytecie Wrocławskim. Pisarz opowie o tym, jak prawda i kłamstwo nieustanie krzyżują się ze sobą na kartach książek, a także o różnicy między kłamstwem a wyobraźnią.

Julio Llamazares (1955) urodził się w Vegamián, miejscowości w prowincji León w Hiszpanii, która została zalana przez wody sztucznego jeziora, a w dorosłym życiu stała się scenerią wielu jego książek. Autor jest poetą, eseistą, autorem scenariuszy filmowych, powieściopisarzem i dziennikarzem. Jego twórczość, obejmująca różne gatunki literackie, charakteryzuje realizm, a zarazem niezwykle poetyckie pióro. Od lat młodzieńczych autor oddał się literaturze, już w 1976 roku został laureatem Państwowej Nagrody Poezji Uniwersyteckiej. Później poświęcił się dziennikarstwu na łamach prasy (regularnie współpracuje z dziennikiem El País), a także w madryckim radiu.

Hiszpania w książkach Llamazaresa jest przesiąknięta liryką i subtelnym humorem. Niezwykły klimat jego prozy przysporzył mu czytelników na całym świecie. Na polskim rynku ukazały się do tej pory trzy książki autora: Rzeka zapomnienia to wyjątkowe zapiski z wyprawy, którą pisarz odbył pieszo w górę rzeki Curueño. Autor bawi się w tej książce konwencją powieści, przewodnika i dziennika. W Scenach z niemego kina narrator przegląda fotografie z rodzinnego albumu, które jak wehikuł czasu pozwalają mu powrócić do czasów dzieciństwa w zagubionej w górach osadzie. W Żółtym deszczu Llamazares przedstawia ostatniego mieszkańca wioski Ainielle i jego walkę ze starością i samotnością.

Julio Llamazares
21 marca 2013 r., godz. 18.30
Instytut Cervantesa, ul. Nowogrodzka 22
Prowadzenie: dr hab. Beata Baczyńska

Dodaj komentarz