• 2013-03-14

Take 5 w Toruniu dobiega końca

16 marca w CSW Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się finisaż wystawy Take 5 w ramach którego znajdą się projekcje filmów Piotra Bosackiego, Agnieszki Kalinowskiej i Jacka Malinowskiego oraz rozmowa z artystami z udziałem Stacha Szabłowskiego i Małgorzaty Jankowskiej.

Jacek Malinowski, „Symulacja”, 2002, kadr z wideo, wideo 20’, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Malinowski, „Symulacja”, 2002, kadr z wideo, wideo 20’, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czasie ostatniego weekendu trwania ekspozycji będzie można uczestniczyć w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność obszernym programie filmowym, który ukaże szeroką kinematograficzną aktywność współczesnej polskiej sceny artystycznej.

Kuratorka projektu – Friederike Fast – zaprosiła do zaprezentowania swych prac wideo trójkę artystów: Piotra Bosackiego, Agnieszkę Kalinowską i Jacka Malinowskiego. Oprócz projekcji wyselekcjonowanych przykładów krótkich form filmowych pochodzących z ich dorobku, przewidziane są również rozmowy z artystami, prowadzone przez znanego historyka i krytyka sztuki oraz kuratora Stacha Szabłowskiego, w czasie których również publiczność będzie miała szansę zadać twórcom pytania.

Podsumowaniem tej części programu będzie krótki panel dyskusyjny poświęcony polskiemu wideoartowi z udziałem zaproszonych gości. Całe wydarzenie zwieńczy natomiast prezentacja prac autorstwa studentów z Wydziału Sztuk Pięknych UMK przygotowana przez Dorotę Chilińską.

Piotr Bosacki (ur. w 1977 r.) zajmuje się sztukami wizualnymi, literaturą i kompozycją muzyczną. Szczególną rolę w jego twórczości zajmuje film animowany. W roku 2004 Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje na uczelni macierzystej w Katedrze Intermediów. W ramach programu filmowego zaprezentowane zostaną jego filmy Shechina (2010) i Kompletne bzdury (2011) .

Agnieszka Kalinowska (ur. w 1971 r.) zajmuje się malarstwem, wideo, rzeźbą i instalacją. W latach 1993-1998 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie otrzymała dyplom z malarstwa i rysunku. Koncentruje się na problemach społecznych widzianych z perspektywy jednostki, często wykluczonej bądź napiętnowanej. Tworzone przez nią prace są pełnymi poezji i ładunku emocjonalnego komentarzami do zachodzących w społeczeństwie procesów. W ramach programu filmowego zaprezentowane zostaną fragmenty jej filmów Silencer (2011) i Mice & Rats (2012).

Jacek Malinowski (ur. w 1964 r.) w swoich pracach porusza się w niepokojącym stanie zawieszenia pomiędzy faktem i rzeczywistością, a fikcją. Jego filmy są ukształtowane za pomocą stylu charakterystycznego dla filmu dokumentalnego, jednakże do różnych ról angażuje profesjonalnych aktorów, sam opracowując kulisy swoich fake documentaries (sztucznych dokumentów). Filmy Malinowskiego opisują świat nie takim, jakim jest on w rzeczywistości. O wiele bardziej służą one jako metafory zasadniczych kwestii społecznych. W ramach programu filmowego zaprezentowany zostanie film 2039 (2010) oraz dwa krótkie trailery nowych projektów.

Uczestnicy dyskusji panelowej:

  • Friederike Fast – pracuje w muzeum Marta Herford od 2004 roku.
  • Małgorzata Jankowska – pracuje jako adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej, UMK w Toruniu.
  • Stach Szabłowski – pracuje jako kurator w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Artyści: Piotr Bosacki, Agnieszka Kalinowska, Jacek Malinowski
Zaproszeni eksperci: Stach Szabłowski, Małgorzata Jankowska
Przygotowanie prezentacji prac studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK: Dorota Chilińska

Filmowy finisaż wystawy Focus Poland Project: Take 5
Finisaż odbędzie się 16 marca 2013 roku od godz. 14.30-20.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz