• 2013-03-14

Człowiek, który nie umiał odejść w Teatrze Druga Strefa

16 marca w warszawskim Teatrze Druga Strefa odbędzie się premiera spektaklu Człowiek, który nie umiał odejść.

Człowiek, który nie umiał odejść w reż. Sylwestra Biragi (materiały prasowe organizatora)

Człowiek, który nie umiał odejść w reż. Sylwestra Biragi (materiały prasowe organizatora)

Człowiek, który nie umiał odejść to druga część projektu Polskie wesołe miasteczka autorstwa Sylwestra Biragi.  Projekt zakłada realizację 3 monodramów o Polsce współczesnej, mocno osadzonych w jej realiach i świadomości społeczeństwa. Przedstawiane historie mogłyby wydarzyć się w każdym mieście i miasteczku, a ich bohaterowie mogliby mieszkać tuż za naszą ścianą.
Spektakle wystawiane są w specjalnie aranżowanych, kameralnych przestrzeniach teatralnych dających widzowi możliwość bardzo bliskiego kontaktu z aktorem, a tym samym wzmacniając osobisty odbiór sztuki. Tak było w przypadku Onaizmu, pierwszej części cyklu, tak jest i teraz.
Scena i kilkunastoosobowa widownia tworzą tu jedną nierozłączną przestrzeń, w której bohater demonstruje brak zgody na otaczającą go rzeczywistość poszukując alternatywy na wszechobecne, napędzające społeczną machinę kłamstwo. Bagaż złych doświadczeń jest tak przygnębiający, że pragnie on uciec przed światem zatracając w ten sposób siebie, rodzinę, ojczyznę.
Monodram jest formą refleksji nad człowiekiem i jego tożsamością, refleksją z perspektywy czasu i …lotu ptaka.

Sylwester Biraga to reżyser, scenograf, aktor, dyrektor i założyciel Teatru Druga Strefa. Od 1990 roku wyreżyserował ponad 60 spektakli, z czego 3 premiery odbyły się w Wilnie (2001, 2002, 2003), 1 premiera w Brukseli (2004), 3 premiery w Avignonie (2005, 2008, 2009), 1 premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu (2010). Absolwent Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (1997). W latach 1996 – 2005 dyrektor Studium Animatorów Kultury Teatralnej w Warszawie. W 2009 roku jego autorski spektakl FIN DE… otrzymał nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu w Avingnonie. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Gloria Artis. Jest pomysłodawcą Dni Teatru na Mokotowie.

Człowiek, który nie umiał odejść, reż. Sylwester Biraga
Teatr Druga Strefa w Warszawie
Premiera: 16 kwietnia 2013 r., godz. 20.00

Dodaj komentarz