• 2013-03-14

Drugi Nabokov w dyskusji Engelkinga, Konarzewskiej i Szymczaka

W środę, 20 marca o godz. 18.00 w lokalu Państwomiasto w Warszawie o zbeletryzowanej biografii homoseksualnego brata Vladimira Nabokova będą rozmawiać Leszek Engelking, Marta Konarzewska i Grzegorz Szymczak.

Zmyślone życie Siergieja Nabokova, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zmyślone życie Siergieja Nabokova, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jest to jeden z tych żywotów, które beznadziejnie domagają się spóźnionego czegoś – współczucia, zrozumienia, obojętnie czego – czego nie zastąpi ani nie ocali rozpoznanie owego niedostatku – pisał o życiu swojego brata w autobiografii Pamięci, przemów Vladimir Nabokov. Siergiej Nabokow, ledwie wspominany homoseksualny brat Vladimira odżywa na kartach powieści Paula Russella.

Russell odtwarza przemilczane życie brata genialnego pisarza i niezwykłe czasy, w których przyszło mu żyć. W powieści czytelnik spotka nie tylko samego Vladimira Nabokova, lecz także postacie epoki, takie jak Pablo Picasso, Siergiej Diagilew, Igor Strawiński, Magnus Hirschfeld, Gertrude Stein i Alice B. Toklas, Jean Cocteau. Dla Russela bezpośrednią inspiracją do napisania powieści był esej Lva Grossmana The Gay Nabokov oraz oryginalne listy Siergieja Nabokowa przechowywane w Bibliotece Nowojorskiej.

Russellowi udało się dokonać imponującego wyczynu. Nie tylko stworzył wciągającą historię, ale przede wszystkim tchnął życie i nadał godności postaci, którą Vladimir Nabokov opisał jako cień na dalszym planie. – Historical Novel Society

O książce rozmawiać będą:

Leszek Engelking, poeta, krytyk literacki i wieloletni tłumacz Vladimira Nabokova
Marta Konarzewska, krytyczka literacka i teoretyczka queer
Grzegorz Szymczak, rusycysta i literaturoznawca UW
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Czeczot (PAN)

Zmyślone życie Siergieja Nabokowa. Premiera w Warszawie
Państwomiasto, ul. Generała Andersa 29, Warszawa
20 marca 2013 roku, godzina 18.00

Dodaj komentarz