• 2013-03-14

Jan Kanty Pawluśkiewicz – Voyage

Od 11 kwietnia w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie będzie można oglądać wystawę prac Jana Kantego Pawluśkiewicza pt. Voyage.

Autor: Jan Kanty Pawluśkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Jan Kanty Pawluśkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Voyage Jana Kantego Pawluśkiewicza w olsztyńskim BWA, jest kolejną ekspozycją, po m.in. Krakowie, Kołobrzegu, Warszawie i Bydgoszczy. Na wystawę tę składają się obrazy najnowsze, jeszcze nie prezentowane oraz te, których tytuły nawiązują do podróży w tajemnicze i egzotyczne miejsca. Cykle prac takie jak m.in. Krajobrazy, Wędrówki po Morzu Czerwonym, Podhale de Paris i Sensy – Byty – Mary, powstały w ostatnich trzech latach. To wizualne odwzorowania podróży artysty do różnych zakamarków jego wyobraźni, przestrzeni, miejsc, do których chętnie powraca, rodzaj pomostu pomiędzy wyobraźnią autora, a odbiorcą.

Voyage to prezentacja prac, w których artysta zbliża się do form figuratywnych prezentując na wskroś oryginalne kompozycje, pełne zaskakujących rozwiązań, malowane hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów.

Opracowano za: Katarzyna Cybertowicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz (ur. 13 października 1942 w Nowym Targu) – kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej. Twórca monumentalnych dzieł oratoryjno- kantatowych i pianista – twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Karierę artystyczną rozpoczął w 1967.

Współzałożyciel grupy muzycznej Anawa (w której grał do roku 1980), związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU, oraz Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie. Współpracował z Markiem Grechutą. Drugą obok komponowania muzyki pasją Pawluśkiewicza jest malarstwo. Po raz pierwszy wystawił swoje obrazy w 1999 roku w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.

Jan Kanty Pawluśkiewicz, Voyage
Wernisaż: 11 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 5 maja 2013 roku
Sala Kameralna, BWA Galeria Sztuki
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
Olsztyn

Dodaj komentarz