• 2013-03-13

Interpretacje Teatralne 2013 w Katowicach

9 marca w Katowicach rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Impreza potrwa do 17 marca.

XV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje 2013, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

XV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje 2013, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sześcioro młodych reżyserów będzie się ubiegać o Laur Konrada za najlepszą interpretację dramatu podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, który będzie się odbywać w Katowicach.

Spektakle będzie oceniać jury, w którym zasiądą: Mikołaj Grabowski, Maciej Wojtyszko, Dorota Masłowska, Remigiusz Brzyk i Mirek Kaczmarek.

- To 8-dniowe święto nowego, młodego spojrzenia na sztukę – powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach wiceprezydent miasta Krystyna Siejna. Podkreśliła, że jubileusz 15-lecia potwierdza, iż festiwal na dobre zadomowił się w Katowicach i jest silnie związany z miastem, które go wymyśliło.

Festiwal ma swoją renomę, która wyraża się także w tym, że praktycznie cała czołówka współczesnych reżyserów średniego pokolenia ma w domu na półce statuetkę – Laur Konrada. Jest 12 laureatów i to naprawdę nazwisko w nazwisko – ocenił dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Sieradzki.

Tegoroczne spektakle konkursowe zostały wytypowane spośród 82 zrealizowanych w całym kraju przez reżyserów, od których debiutu minęło nie więcej niż 15 lat. Są to: Zbrodnia w reżyserii Eweliny Marciniak zrealizowana w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Ciała obce w reżyserii Kuby Kowalskiego – Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Mewa w reżyserii Gabriela Gietzky’ego – Teatr Śląski w Katowicach, W mrocznym mrocznym domu w reżyserii Grażyny Kani – Teatr Narodowy w Warszawie, W imię Jakuba S. w reżyserii Moniki Strzępki – koprodukcja Teatru Dramatycznego w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, oraz Król Ryszard III w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego – Teatr im. Jaracza w Łodzi.

Każdy z jurorów będzie dysponował mieszkiem z 10 tys. zł, który wręczy reżyserowi najlepiej interpretującemu – jego zdaniem – tekst, jaki wziął na warsztat. Główna nagroda festiwalu, Laur Konrada, przypada reżyserowi, który zbierze najwięcej mieszków. Upamiętnia ona wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego. Nagrodę publiczności w wysokości 10 tys. zł ufundował samorząd województwa śląskiego.

XV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Katowice, 9-17 marca 2013 r.

Dodaj komentarz