• 2013-03-13

Import / Export: Glokalność

13 marca Warszawski SARP i Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszają na Glokalność − pierwsze z sześciu spotkań z architektami w cyklu Import / Export.

Cykl spotkań „Import / Export ”(źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl spotkań „Import / Export ”(źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl zwraca uwagę na dwuznaczności związane z peregrynacjami młodych polskich architektów: migrując po świecie, ucząc się i pracując w biurach architektonicznych globalnej wioski, przenoszą w obie strony wiedzę i praktyki swoich i obcych krajów i środowisk. Aleksandra Wasilkowska, Mateusz Świętorzecki oraz Jan Sukiennik zadawać będą swoim gościom pytania o przenikanie się kultur, o inspiracje, a także wzorce i problematyki architektury w Polsce i na świecie.

W 2014 roku w Wenecji odbędzie się Biennale Architektury, którego główny kurator − Rem Koolhaas − za cel postawił sobie przebadanie architektury ostatnich 100 lat oraz proces stopniowego wchłaniania lokalności przez globalność i rozpływania się cech narodowych w uwspólnionym, międzynarodowym języku. Połączenie wiedzy czerpanej z przeglądarek internetowych z pamięcią narodową zrodziło złożone formy i narracje. Mowa już nie tylko o chińskiej czy szwajcarskiej architekturze, ale o efekcie Bilbao, stylach czy powtarzalnych typologiach. W architekturze czasów glokalizacji zachodzą złożone procesy interpretacji, translacji, mutacji i adaptacji. Powstają hybrydy łączące cechy ponadnarodowe. Nomadzi z wiarą w lokalność, agenci glokalizacji, architekci bez granic – kim są i dokąd zmierzają migrujący architekci?

Prowadzenie: Aleksandra Wasilkowska, Mateusz Świętorzecki, Jan Sukiennik

Biennale Architektury w Wenecji odbędzie się w dniach 7 czerwca – 23 listopada 2014 pod hasłem Fundamentals. Absorbing Modernity: 1914-2014

W programie:

  • Glokalność – spotkanie/dyskusja: 13 marca (środa), godz. 18.00
  • Krajobraz – spotkanie/dyskusja: 28 marca (czwartek), godz. 18.00
  • Edukacja – spotkanie/dyskusja: 9 kwietnia (wtorek), godz. 18.00
  • Rzemiosło – spotkanie/dyskusja: 25 kwietnia (czwartek), godz. 18.00
  • Eksperyment – spotkanie/dyskusja: 16 maja (czwartek), godz. 18.00
  • Kontekst – spotkanie/dyskusja: 6 czerwca (czwartek), godz. 18.00

Import / Export: Glokalność
13 marca 2013 r., godz. 18.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa

Dodaj komentarz