• 2013-03-12

Młodzi artyści w Tribute to Robakowski

Od 1 marca w galerii lokal_30 w Warszawie można oglądać wystawę pt. Tribute to Robakowski. W projekcie biorą udział: Billy Gallery, Bownik, Przemek Dzienis, Irena Kalicka, Leszek Knaflewski, Anna Orłowska, Karol Radziszewski, Mateusz Szczypiński i Rafał Wilk. Ekspozycja powstała w ramach projektu ROBAKOWSKI NOW! przy współpracy galerii lokal_30 z ArtBazaar.

Mateusz Szczypiński, „Tribute to Robakowski”, dzięki uprzejmości Artysty i lokalu_30 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mateusz Szczypiński, „Tribute to Robakowski”, dzięki uprzejmości Artysty i lokalu_30 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tribute to Robakowski, bo o tym mowa – to z jednej strony nasz trybut wobec sztuki jednej z największych żyjących osobowości polskiej sztuki. Twórcy awangardowego, ale, tak jak pisaliśmy, posiłkującego się obficie humorem. Dodatkowo, i o tym nie zapominamy, Józef Robakowski to wybitny nauczyciel, który w Łódzkiej Szkole Filmowej wychował wielu artystów i dla wielu jest niekwestionowanym autorytetem. To jedna strona naszego projektu.

Ale jest też drugi ważny element . Józef Robakowski wielokrotnie był przewodnikiem po polskiej sztuce ostatnich dekad. Pokazywał, że za każdą pracą stoi ciekawa historia, a w każdej historii jest jeszcze fragment artystycznego życia, o którym powinniśmy wiedzieć i pamiętać. Ten element trybutu i radość z możliwości zrealizowania tego projektu jest dla organizatorów bardzo ważna.

Billy Gallery, Bownik, Przemek Dzienis, Irena Kalicka, Leszek Knaflewski, Anna Orłowska, Karol Radziszewski, Mateusz Szczypiński i Rafał Wilk, często znają osobiście Józefa Robakowskiego. Dla dużej części z nich jest autorytetem w świecie sztuki i osobą, którą można prosić o pomoc.

Najlepiej oddaje to projekt Bownika, który spotkał się z Józefem Robakowskim w 1995 roku. (…) W projekcie bierze udział także obecna studentka Józefa Robakowskiego, Irena Kalicka. Profesor Robakowski zaprosił ją do udziału w kuratorowanej przez siebie wystawie Brzuch Atlasa w łódzkim Atlasie Sztuki dwa lata temu.  (…) Leszek Knaflewski przygotował pracę na materiale zatytułowaną Kamuflaż energetyczny wzór J.R. mundur taktyczny WP. (…) Do serii prac Kąty energetyczne odwołuje się także Mateusz Szczypiński. (…) Karol Radziszewski przygotował fotografię Dotykanie Józefa. (…) Przemek Dzienis przygotował zdjęcie nawiązujące do prac energetycznych Józefa Robakowskiego.

Rafał Wilk na wystawie pokaże 8-minutowe wideo Czarna dziura (ostatnia akcja dynamiczna), nawiązujące do Moich videomasochizmów Józefa Robakowskiego. Anna Orłowska przygotowała fotografię krzesła nie rzucającego cień na ścianę. (…) W Tribute to Robakowski bierze też udział Billy Gallery, działająca w przestrzeni internetowej. (…)

Piotr Bazylko, Krzysztof Masiewicz

Organizatorzy: Galeria lokal_30 i ArtBazaar

Tribute to Robakowski
Wernisaż: 1 marca 2013 roku
Wystawa potrwa do 15 maja 2013 roku
lokal_30
ul. Wilcza 29A/12
Warszawa

Dodaj komentarz