• 2013-03-12

Józef Wolny o dramacie na Haiti

Od 15 marca w Galerii Fotografii DeKa w Rybniku będzie można oglądać wystawę fotografii Józefa Wolnego pt. Haiti.

Fot. Józef Wolny, Haiti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Józef Wolny, Haiti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Wolny o wystawie:

W połowie stycznia 2010 roku na Haiti zatrzęsła się ziemia. Jestem fotoedytorem, więc wybierałem zdjęcia do Gościa Niedzielnego ilustrujące kataklizm i śmierć tysięcy ludzi. Trzy miesiące później, będąc już na zrujnowanej wyspie, spotkałem w grupie żebrzących dzieci czarną dziewczynkę. Rezolutna Esterka zaprowadziła nas do drewnianej kaplicy, w której zgromadzono sfatygowane rzeźby wyciągnięte z gruzów kolonialnej katedry. Ogromne, piękne oczy dziecka kontrastowały z zasmuconym spojrzeniem figury Matki Boskiej. Zrobiłem zdjęcie. Jest ono jednym z wielu, które odbierają mi dziś dobre samopoczucie. (…)

Fotografowanie na Haiti było udręką. Nie da się myśleć o dobrym kadrze, kiedy wokół dzieje się tyle zła. Na Haiti byłem z grupą ludzi Caritas Polska i towarzystwa Polska-Haiti niosących pomoc. Pomimo to pozostało mi paraliżujące doświadczenie bezradności. Haiti zmienia na zawsze. Odbiera nadzieję.

Józef Wolny urodził się w Rudzie Śląskiej w 1960 roku. Od 1983 r. aktywnie uczestniczył w pracach Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, biorąc udział w wielu wystawach, konkursach i prezentacjach. Zawodowo związany był, jako etatowy fotoreporter z tygodnikami: Panorama, Katolik, Gazeta Wyborcza, Superexpress. Zajmował się fotografią reklamową z powodzeniem prowadząc Studio Fotografii Reklamowej Format. Obecnie pracuje w tygodniku Gość Niedzielny jako fotoedytor i szef działu FOTO. Zainicjował spotkania Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestnik wystawy Kontakty 2000. Uprawia fotografię czarno-białą mieszczącą się w nurcie fotografii autonomicznej, twórca pojęcia metafotofizyczności. Od stycznia 2003 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski.

Józef Wolny, Haiti
Wernisaż: 15 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 23 kwietnia 2013 roku
Galeria Fotografii DeKa, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
ul. 1 Maja 91B
Rybnik

Dodaj komentarz