• 2013-03-11

Wiktor Jakimenko z Archiwum Dalkii

Od 12 marca w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Wiktora Jakimenko pt. Energia czasu. Archiwum Dalkii.

Fot. Wiktor Jakimenko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Wiktor Jakimenko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fundacja Archeologia Fotografii rozpoczyna nowy cykl wystaw Fototeka. Od tego roku poza autorami reprezentowanymi przez FAF będzie można w galerii zobaczyć ciekawe a mało znane archiwa fotograficzne spoza Warszawy. Tym cyklem organizatorzy chcą działać na rzecz tworzenia zdecentralizowanej mapy indywidualności fotograficznych. Rozpoczynamy wystawą Energia czasu. Archiwum Dalkii Wiktora Jekimenki, której premierowy pokaz odbył się na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi.

W łódzkich archiwach firmy Dalkia zachowały się niezwykłe fotografie dokumentujące życie przemysłowej Łodzi na początku XX wieku. Nad miastem górowały wówczas setki kominów, oświetlano pierwsze ulice i sklepy, po brukowanych ulicach wciąż jeździły bryczki. Świat dynamicznie rozwijającego się miasta przedstawiony jest z perspektywy rozbudowy pierwszej łódzkiej elektrociepłowni oraz jej pracowników.

Odnaleziony zbiór szklanych negatywów liczy ok. 2000 sztuk i pochodzi z lat ok. 1922-1940. Autorem zdjęć jest łódzki fotograf Wiktor Jekimenko – doskonały, lecz nieznany rzemieślnik wykonujący niezwykle sprawnie i dokładnie swoją pracę dokumentalisty. Archiwum przez lata przechowywane było w magazynie i niedostępne dla widzów, jego pierwsza prezentacja została przygotowana w 2011 roku podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Kuratorzy: Marta Szymańska (Fotofestiwal Łódź), Marek Domański

Wiktor Jekimenko, Energia czasu. Archiwum Dalkii
Wernisaż: 12 marca 2013 roku, godz. 19.00
Fundacja Archeologia Fotografia
ul. Andersa 13, klatka VII, domofon 112
Warszawa

Dodaj komentarz