• 2013-03-11

Leszek Oprządek prezentuje obiekty i rentgenogramy

Od 7 marca w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej można oglądać wystawę prac Leszka Oprządka pt. Obiekty i rentgenogramy.

Leszek Oprządek, obiekt, gips, rentegenogram (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Oprządek, obiekt, gips, rentegenogram (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa najnowszych prac Leszka Oprządka, który w tworzonych przez siebie obiektach zajmuje się relacją wnętrza i zewnętrza, odniesieniami pomiędzy bytem ujawnionym a tym, co ukryte. Artysta traktuje przestrzeń wewnętrzną swoich obiektów jako tajemnicę, którą bada, wykorzystując do tego celu promienie X (Roentgena), a ostatnio tomografię komputerową. Efekt tych działań w postaci lightboxu z kliszą rentgenowską lub tomografowego wydruku zestawia z poddawaną tym zabiegom rzeźbą. Jego prace składają się z dwóch ściśle zespolonych elementów: ceramicznego, betonowego lub gipsowego obiektu i zdjęcia ujawniającego jego wewnętrzny kształt. Początkowo artysta tworzył ażurowe struktury ceramiczne, chowając jedną w drugiej, uwidaczniając tylko częściowo formę wewnętrzną.

Od 1996 roku, kiedy odkrył dla swoich artystycznych działań technikę zdjęć rentgenowskich, całkowicie zamyka formę, pozwalając na ujawnienie jej tajemniczej zawartości jedynie w pojedynczym lub całej serii zdjęć. Ważną rolę w twórczości artysty spełnia warsztat, technologia i użyty materiał.

Leszek Oprządek, urodzony w 1964 roku w Krośnie. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1988 roku uzyskał dyplom z rzeźby w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego, a w 1991 roku z malarstwa w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Mieszka w Krakowie i Bielsku-Białej.

Kuratorka wystawy: Grażyna Cybulska

Leszek Oprządek, Obiekty i rentgenogramy
Wernisaż: 7 marca 2013 roku, godz. 18.30
Wystawa potrwa do 1 kwietnia 2013 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz