• 2013-03-08

Magda Buczek z kolejnym projektem o Justynie

Od 1 marca w galerii Art Agenda Nova w Krakowie można oglądać wystawę fotografii Magdy Buczek pt. JUSTINA & CO.UK.

Fot. Magda Buczek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Magda Buczek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kim jest Justina? Kolekcjonerką wrażeń współtworzącą nocną scenę klubów Londynu, Ibizy, Barcelony, Amsterdamu i Florencji? Współczesną bohaterką opowieści łotrzykowskiej? Mistrzynią jouissance? Bezwględną Lulu? Idealną kochanką? A może po prostu Polką usiłującą znaleźć swoje miejsce w Londynie?

Poprzedni projekt Magdy Buczek, Justina is, pokazany w Łódź Art Center w ramach Fotofestiwalu 2010, prezentował dziennik podróży – fragmenty nietypowej korespondencji, którą bohaterka wysyła do artystki ze swoich wypraw. Obiekty, zdjęcia,statusy na Facebooku i film były świadectwem energii witalnej, erotyzmu i glamouru wbrew przeciwnościom losu.

Autor: Magda Buczek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Magda Buczek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Art Agenda Nova pokazuje drugi poświęcony Justinie projekt. Tym razem artystka patrzy na Justinę jak na figurę w perspektywie -obiektywu, kontekstu literackiego, ale też czasu, który jako kuzynki i przyjaciółki od dzieciństwa spędzały razem, a który teraz zaczyna je nieodwołalnie rozdzielać. Kontekst literacki to Justyna i spółka, czyli diva i jej awanturnicze wspólniczki – Moll Flanders, Lulu i Fanny Hill. Łączy je zamiłowanie do przygody i maskarady oraz Londyn jako ich sceneria. Justina swobodnie żongluje swoim wizerunkiem, z frywolnej Fanny Hill przeradza się w Nie-Perfekcyjną Panią Domu, niwecząc feministczne ideały. Z map, wykresów, fragmentów tekstów i zdjęć wyłania się portret, którego bohaterka odwraca się do nas tyłem. Można poznać Justinę, ale niczego nie można się o niej dowiedzieć.

Magda Buczek w pracach podejmuje temat reprezentacji i interakcji z odbiorcą, autorka projektów chronologicznych, czyli rozciągniętych w czasie (Justina, Lido). Interesuje ją fotografia, film, rysunek oraz praca z tekstem i found footage. Zdobywczyni nagrody Młody Talent i Nagrody Publicznosci na Fotofestiwalu Łódź 2009. Studiowała na ASP w Krakowie i Antwerpii, mieszka w Warszawie.

Kuratorka: Aneta Rostkowska

Magda Buczek, JUSTINA & CO.UK
Wernisaż: 1 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 marca 2013 roku
Art Agenda Nova
ul. Batorego 2 (II piętro, drzwi po prawej)
Kraków

Dodaj komentarz