• 2013-03-07

Robakowski Now w projekcie lokalu_30 i ArtBaazar

Od 1 marca w galerii lokal_30 w Warszawie można oglądać wystawę pt. Józef Robakowski, fotografia konceptualna. W ramach ekspozycji zostanie zaprezentowany także premierowy pokaz wideo Window from Poland autorstwa Robakowskiego.

Józef Robakowski, „4 pola ostrości”, 1969, fotografia, dzięki uprzejmości Artysty i lokalu_30

Józef Robakowski, „4 pola ostrości”, 1969, fotografia, dzięki uprzejmości Artysty i lokalu_30

W ramach wystawy jest zaprezentowany zbiór znakomitych, w większości nie prezentowanych wcześniej w Warszawie fotografii Józefa Robakowskiego powstałych na przestrzeni ponad 30 lat – od końca lat 50. do późnych lat 80. Wiele z nich wymyka się więc ramom czasowym sztuki konceptualnej, ale też twórczość Józefa Robakowskiego nie daje się łatwo sklasyfikować. Na wystawie mamy więc bardzo wczesne prace, jak słynny protokonceptualny Durszlak z 1960.

Na wystawie możemy też zobaczyć prace pochodzące z okresu od końca lat 60. do późnych lat 70., kiedy artysta poddawał analizie procesy percepcji, rejestracji oraz miejsca człowieka w procesie powstawania fotografii. Pokazujemy wreszcie zdjęcia z lat 80. – Robakowski ze zrozumiałych względów nie wychodził wtedy zbyt często z aparatem lub kamerą. Powstał wówczas m.in. cykl Sztuka to potęga, w ramach którego artysta fotografował i filmował obraz telewizyjny, demaskując ideologizację mediów w czasie okresu stanu wojennego. Wszystkie te prace łączą charakterystyczne dla artysty poczucie humoru, potrzeba dadaistycznej zgrywy oraz ujawniająca się w eksperymentach na rzeczywistości i mediach osobowość artysty.

Józef Robakowski, „10 pól ostrości”, 1969, fotografia, dzięki uprzejmości Artysty i lokalu_30

Józef Robakowski, „10 pól ostrości”, 1969, fotografia, dzięki uprzejmości Artysty i lokalu_30

Trzy dni przed otwarciem zadzwonił Józef Robakowski z wiadomością, że podczas porządków znalazł wideo, które uważał za zaginione. Jest to trwający ponad 2 i pół godziny film Window from Poland z 1986 roku. Projekcja w lokalu_30 jest jego polską premierą. Praca powstała na wystawę Letter from Poland pokazywaną w latach 80. w Londynie. Od tamtego czasu leżała w archiwum artysty i czekała na ponowne odkrycie.

Film jest beznamiętną rejestracją widoku z okna – kamera swoim obojętnym okiem rejestruje krzywy chodnik, przejeżdżający autobus, malucha, dużego fiata oraz nysę, ale przede wszystkim ludzi. Ludzi odzianych w zimowe stroje z epoki – słynne nieforemne kożuchy, okropne płaszczyła, nieposiadające żadnego fasonu kurtki, wielkie czapy i brzydkie buty. Przechodnie są zapadnięci w sobie, wewnętrznie zgarbieni. Wśród nich pojawia się niczym Obcy dumnie krocząca postać w eleganckim płaszczu i berecie. To sam Józef Robakowski.(…)

Agnieszka Rayzacher

Józef Robakowski, fotografia konceptualna
Premierowy pokaz wideo Window from Poland
Wernisaż: 1 marca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 15 maja 2013 roku
Art Baazar, lokal_30
ul. Wilcza 29a/12
Warszawa

Dodaj komentarz