• 2013-03-07

Rebecca Daly z dramatem Po drugiej stronie snu

19 kwietnia na ekrany kin wchodzi film Po drugiej stronie snu, którego reżyserką jest Rebecca Daly. W roli głównej zobaczyć będzie można Antonię Campbell Hughes.

„Po drugiej stronie snu”, reż. Rebecca Daly (źródło: materiały prasowe)

„Po drugiej stronie snu”, reż. Rebecca Daly (źródło: materiały prasowe)

Aktualizacja, 29 marca 2013 r.: Premiera filmu została przeniesiona na 24 maja 2013 r.

Nieśmiała i wycofana Arlene wiedzie nudne, na pozór spokojne życie. Mieszka w sennym irlandzkim miasteczku, w otoczeniu pól, lasów i ścieżek, wśród których można zniknąć i nigdy nie wrócić. Za dnia pracuje w fabryce, wieczorem… lunatykuje. Cierpi na zaburzenia snu od wczesnego dzieciństwa i choć próbuje zapanować nad swoimi nocnymi wędrówkami, regularnie budzi się w nieznanych miejscach, nie pamiętając, jak się tam znalazła.

Pewnego ranka Arlene odzyskuje świadomość w środku lasu. Nie jest sama. Obok niej leży martwa młoda kobieta. Próbując opanować niepokój, Arlene ucieka z miejsca zdarzenia, bierze w domu prysznic i idzie do pracy, jak gdyby nigdy nic. Nie wie, że ktoś obserwuje ją zza drzew… Wkrótce ciało zmarłej zostaje znalezione. Policja rozpoczyna śledztwo, a wśród lokalnej społeczności aż huczy od plotek i domysłów. Arlene zaczynają prześladować dziwne wspomnienia z przeszłości. Zamordowana staje się jej obsesją. Zaprzyjaźnia się nawet z bliskimi dziewczyny – jej pogrążoną w smutku siostrą i chłopakiem – głównym podejrzanym w tej sprawie…

„Po drugiej stronie snu”, reż. Rebecca Daly (źródło: materiały prasowe)

„Po drugiej stronie snu”, reż. Rebecca Daly (źródło: materiały prasowe)

Pomysł filmu Po drugiej stronie snu narodził się, kiedy przeczytałam w gazecie artykuł o 24-letniej Shirley Finlay. Jej owinięte kołdrą ciało znaleziono na parkingu w małym miasteczku w Irlandii Północnej 18 września 2006 roku. Artykuł wypełniały zdjęcia Shirley i komentarze wszystkich, którzy ją znali: od przybranej matki po chłopca, który chodził z nią do klasy w podstawówce. Relacje dotyczące jej życia – jakiego rodzaju osobą była – okazały się bardzo zróżnicowane i często sprzeczne ze sobą. Wraz ze śmiercią osoba Shirley nabrała prawie kultowego statusu. Ponieważ została zamordowana, jej życie, które być może w innym przypadku minęłoby anonimowo, stało się własnością publiczną. Morderstwo naruszyło fizycznie jej ciało, ale to, co się działo później, było naruszeniem jej osoby po śmierci.

Rebecca Daly

Scenariusz do filmu napisali: Rebecca Daly i Glenn Montgomery.

Rebecca Daly studiowała w prestiżowym Trinity College w Dublinie, gdzie zrobiła licencjat z teatru i języka angielskiego oraz magisterium z reżyserii filmowej. Jej krótkometrażowy debiut – Joyriders – otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na FF w Galway w 2006 roku oraz najważniejszą irlandzką nagrodę – IFTA 2007. Drugi krótkometrażowy film Rebeki, Hum, był jednym z finalistów o prestiżową nagrodę Berlin Today 2010. Oba filmy były prezentowane na licznych międzynarodowych festiwalach, gdzie zdobyły wiele nagród. W 2008 roku Rebecca została zakwalifikowana do programu Cannes Cinefondation Résidence du Festival w Paryżu, gdzie opracowała i napisała scenariusz do swojego fabularnego debiutu – Po drugiej stronie snu. Gotowy film można obecnie zobaczyć w kinach.

Filmografia:

  • 2011 – Po drugiej stronie snu
  • 2010 – Hum (krótki metraż)
  • 2006 – Joyriders (krótki metraż)

Po drugiej stronie snu, reż. Rebecca Daly
Premiera: 19 kwietnia 2013 roku
Dystrybucja: Vivarto

Dodaj komentarz