• 2013-03-07

Marek Jakubek ujawnia szkic do autoportretu

Od 8 marca w Galerii w ratuszu w Lesznie będzie można oglądać wystawę Marka Jakubka pt. Szkic do autoportretu.

Autor: Marek Jakubek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Marek Jakubek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie w leszczyńskiej galerii w ratuszu artysta zaprezentuje 22 wielkoformatowe obrazy powstałe w latach 2011 – 2012 w technikach: olejnej, solwentowej i mieszanej. Marek Jakubek konsekwentnie, przez lata buduje – w zakresie dyscyplin w jakich tworzy – swój własny alfabet znaków, metaforycznych i symbolicznych form oraz struktur. Tworząc – konstruuje osobisty, otwarty na otaczającą rzeczywistość, bogaty w przemyślenia pamiętnik. Pracuje, tworząc cykle malarsko-rysunkowe. Tworzy wielkoformatowe płótna, zbudowane z gęstej materii rysunkowej, obrazy metaforyczne, symboliczne inspirowane poezją, prozą, odwołujące się do ludowych mądrości. Autoportret, portret Artysty staje się również częścią cyklu obrazów. W drugiej połowie 2012 roku tworzy cykl 9 tzw. obrazów szczelinowych.

Chciałem aby otwarta kompozycja obrazów stwarzała wrażenie patrzenia przez szczelinę jak przez przysłowiową dziurkę od klucza, wrażenie sekretnego podglądania z ukrycia, które niczym zakazany owoc, rozbudza pragnienie posiadania a tym samym wzmacnia doznania wzrokowe i rozbudza wyobraźnię.

Marek Jakubek

(opracowano na podst. materiałów od artysty)

Marek Jakubek urodził się w 1954 r. w Kluczborku. Odbył studia we wrocławskiej PWSSP na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (1974-79). Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w 1979 r. w pracowni malarstwa prof. Konrada Jarodzkiego i pracowni malarstwa w architekturze i urbanistyce prof. Mieczysława Zdanowicza. Profesor ASP we Wrocławiu. Prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Malarstwai Rzeźby. Jest profesorem nadzwyczajnym ASP we Wrocławiu – Katedra Malarstwa, Wydział Malarstwa i Rzeźby. Uprawia malarstwo i rysunek. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (Niemcy, Bułgaria, Norwegia, USA, Belgia, Czechy, Grecja, W. Brytania). Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.

Marek Jakubek, Szkic do autoportretu
Wernisaż: 7 marca 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 27 marca 2013 roku
Galeria w ratuszu, Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych
Rynek
Leszno

Dodaj komentarz