• 2013-03-07

Jacek Pasieczny pobudza strukturę przestrzeni

Od 1 marca w BWA Galerii Zamojskiej można oglądać wystawę prac Jacka Pasiecznego. Obrazy zaprezentowane na ekspozycji są najnowszym cyklem powstałym po 2008 r. i są niejako kontynuacją dotychczasowych poszukiwań związanych z tematem przestrzeni.

Wernisaż wystawy Jacka Pasiecznego, BWA Galeria Zamojska, 1 marca 2013 r., fot. Janusz Zimon (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż wystawy Jacka Pasiecznego, BWA Galeria Zamojska, 1 marca 2013 r., fot. Janusz Zimon (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dla tego malarza jest bardzo istotna struktura przestrzeni. Ona go fascynuje i zachwyca. Obrazów Pasiecznego nie zamieszkują ludzie, chociaż ich obecność jest spotęgowana w samotnych malowanych przedmiotach, budowlach, pejzażach. To ogólne wrażenie. Stylistyka obrazów Jacka Pasiecznego, specyficzna tematyka budzą pewne skojarzenia z otaczającą nas współczesną rzeczywistością, ale są to tylko pozorne podobieństwa.

Jacek nie rozstrzyga kwestii moralnych naukowych czy społecznych; poszukuje w wybranym przez siebie świecie jakiegoś uzasadnienia odwołania uniwersum. Jego obrazy przedstawiają w większości wytwory cywilizacji współczesnej pejzażu bez obecności natury, w którym dobitnie brakuje istoty ludzkiej. Poprzez to ogołocenie zdawałoby się, że stawia nam pytanie o człowieka…

Obrazy autostrad Jacka Pasiecznego nie są do końca radosne, można nawet powiedzieć, że jest w nich oprócz nostalgii jakaś powaga. Sądzę, że autor próbuje również zadać pytanie o znaczenie tych miejsc dla człowieka, role tego miejsca we współczesnym świecie. Jakie ono jest? czy jeszcze w ogóle jest stałe na ziemi? czy już tylko w naszej pamięci, nanizane zdarzeniami z dzieciństwa? To są też pytania o pamięć historyczną i symboliczną. Miejsce wiąże się z pamięcią. Malowane przez Jacka Pasiecznego wszystkie wraki, opuszczone auta przechowują jednak jakąś ważna pamięć o człowieku. W tych rzeczach żyją ludzie…

Prof. Stanisław Baj

Jacek Pasieczny urodził się w 1978 roku w Zamościu. Jest absolwentem Zamojskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Studia artystyczne odbył w Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa; w pierwszych latach w pracowni Prof. Sławomira Karpowicza, a w dalszych – w pracowni Prof. Stanisława Rodzińskiego. Dyplom z wyróżnieniem, z aneksem z Rysunku u Prof. Marka Szymańskiego otrzymał w 2003 roku.W latach 2001 – 2004 studiował w Akademie Der Bildenden Kunste w Norymberdze (Niemcy) w pracowni Prof. Johanesa Grutzke i w pracowni Prof. Petera Angermanna – w ramach stypendium DAAD.W latach 2007 – 2010 odbył środowiskowe studia doktoranckie przy ASP Kraków pod opieką Dr. hab. Łukasza Konieczki.W 2011 roku otrzymał stopień doktora w dziedzinie sztuki.Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i stypendystą DAAD (Niemiecka Centrala Akademicka w Bonn).

Aktualnie pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jest członkiem ZPAP. Aktywnie uczestniczy w działalności zamojskiego środowiska plastycznego. Od lat bierze udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez Galerię Zamojską. Uprawia malarstwo, grafikę, ilustracje książkową.

Jacek Pasieczny
Wernisaż: 1 marca 2013 roku
Wystawa potrwa do końca marca 2013 roku
BWA Galeria Zamojska
ul. Staszica 27
Zamość

Dodaj komentarz