• 2013-03-07

Guido van der Werve w Video Room

Od 11 marca w ramach projektu Video Room CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Guido van der Werve pt. Nummer veertien, home / Number fourteen, home / Numer czternasty, dom (2012).

Autor: Guido Van der Werve (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Guido Van der Werve (źródło: materiały prasowe organizatora)

W swoim najnowszym filmie Nummer veertien, home / Numer czternasty, dom (2012) Guido van der Werve, artysta holenderski, performer i klasycznie szkolony pianista, zainspirował się podróżą, którą odbyła w 1849 roku siostra Fryderyka Chopina, Ludwika, spełniając ostatnią wolę kompozytora – aby jego serce po śmierci zostało przywiezione do ojczystej Polski. Van der Werve podjął tę samą podróż, lecz w przeciwnym kierunku – z warszawskiego Kościoła Św. Krzyża do grobu Chopina na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu, przemierzając 1700 km w ciągu 20 dni w formie wyczynowego triatlonu, na który złożyły się trzy dyscypliny: pływanie, kolarstwo oraz bieganie. Obecnie film można zobaczyć (do 24 marca) w CSW Zamek Ujazdowski oraz (do 28 kwietnia) w Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Najnowsza praca Guido van der Werve, Nummer veertien, home / Numer czternaście, dom (2012) to niemal godzinny film w formacie HD, który przedstawia trwający ponad dwa tygodnie triatlon w wykonaniu artysty na odcinku 1700 km z Warszawy do Paryża. Tej niezwykłej pielgrzymce towarzyszy na filmie ścieżka dźwiękowa w postaci tradycyjnego requiem skomponowanego przez van der Werve i wykonywanego przez niewielkie orkiestry i chóry na trasie pokonywanej przez artystę. Praca ma wiele polskich wątków.

Przy Nummer veertien, home / Numer czternasty, dom, Guido van der Werve zastosował nieco inną niż dotychczas metodę pracy. Jako punkt wyjścia do ostatecznej formy filmu wykorzystał materiał dokumentacyjny ze swojego wytrzymałościowego wyczynu fizycznego. Film jest podzielony na akty, a historia samotnej podróży artysty przeplata się z niemal surrealistycznymi, wmontowanymi później obrazami, opowieścią o Aleksandrze Wielkim, który także zmarł na obczyźnie i wspomnieniami z dzieciństwa van der Werve. Widz ogląda dokumentację performansu, w czasie którego van der Werve pływa (27 km w dwa dni), jedzie na rowerze (1400 km w osiem dni) i biegnie na długie dystanse (289 km w siedem dni), a romantyczna muzyka w tle sprawia, że obrazy na ekranie wydają się fikcyjną scenerią, gęstą od symbolicznych odniesień.

Film Nummer veertien, home / Numer czternasty, dom powstał w kooprodukcji z Fondazione Giuliani i po raz pierwszy był prezentowany w ramach International Film Festival Rotterdam.

Guido van der Werve (ur. 1977 w Papendrecht, Holandia) ukończył studia artystyczne w Rietveld Academie oraz Rijksakademie w Amsterdamie. Studiował wzornictwo przemysłowe, archeologię, filologię rosyjską, zajmuje się też profesjonalnie komponowaniem muzyki oraz grą w szachy. Od początku lat 2000 realizuje performanse, które przedstawia w formie filmów 35 mm oraz w technice wideo. Swoje prace – filmowe, muzyczne oraz literackie – tytułuje za pomocą kolejnych numerów w porządku powstawania. Mieszka i pracuje w Finlandii oraz w Berlinie. Jest laureatem Charlotte Kohler Award (2012) w dziedzinie sztuk wizualnych. Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcji Stedelijk Museum w Amsterdamie, De Hallen w Haarlem, Goetz Sammlung w Monachium, MoMA w Nowym Jorku i w Hirshhorn Museum w Waszyngtonie.

Kurator: Ewa Gorządek
Koordynatorka: Ita Krajewska

Guido van der Werve pt. Nummer veertien, home / Number fourteen, home / Numer czternasty, dom (2012)
Wernisaż w Sali Widowiskowej Laboratorium: 11 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 marca 2013 roku
Video Room, CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz