• 2013-03-07

To już 18. Europejski Port Literacki Wrocław

Od 19 do 21 kwietnia we Wrocławiu już po raz 18. odbędzie się Europejski Port Literacki. W tym roku zawiną do niego m.in. wybitny arabski prozaik Hasan Blasim, zdobywczyni Pulitzera Jorie Graham oraz noblistka Herta Müller.

Europejski Port Literacki Wrocław 2013, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europejski Port Literacki Wrocław 2013, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noblistka, laureatka Pulitzera i najważniejszy pisarz świata arabskiego, blisko trzydziestu autorów, którzy nie czytali jeszcze w Porcie, nowe projekty, koncerty, debaty, literackie konkursy dla plastyków, fotografów, filmowców oraz cenione osobowości polskiej kultury jako gospodarze wydarzeń. Oto Europejski Port Literacki Wrocław 2013 w jednym zdaniu.

Najjaśniejszym punktem pierwszego dnia Portu będzie bez wątpienia spotkanie z Hertą Müller. Wieczór wokół wydanej przez Biuro Literackie książki Kolaże w tłumaczeniu Leszka Szarugi, której premiera nieprzypadkowo przypada dosłownie w przeddzień festiwalu, poprowadzi tłumacz, eseista i poeta Andrzej Kopacki.

To część programu Języki Obce, w ramach którego tegoroczny Port Literacki uświetni również obecność najwybitniejszego prozaika krajów arabskich, Irakijczyka Hasana Blasima.  Literacki finał festiwalu należeć zaś będzie do laureatki Pulitzera Jorie Graham. Z jedną z najczęściej nagradzanych amerykańskich poetek o zbiorze Prześwity, z przekładami Miłosza Biedrzyckiego i Ewy Chruściel porozmawia Grzegorz Jankowicz.

Muzyka to zawsze istotny element Portu, nie zabraknie jej również na osiemnastkowej imprezie. Każdego dnia o godz. 21.00 zagrają najlepsi przedstawiciele polskiej sceny rockowej. W piątek 19 kwietnia Lech Janerka, dzień później formacja Strachy na Lachy, a w niedzielę Kim Nowak.

Dzięki serii Poezja polska od nowa w Porcie zagości twórczość Jarosława Iwaszkiewicza, Bolesława Leśmiana i Leopolda Staffa odczytana przez redaktorów Justynę Bargielską, Jacka Dehnela i Bogusława Kierca. Rozmowę wokół kolejnej edycji serii poprowadzi profesor Aleksander Nawarecki.

Europejski Port Literacki Wrocław
19-21 kwietnia 2013
Impart, ul. Mazowiecka 17, Wrocław

Dodaj komentarz