• 2013-03-07

Biuro architektury: Życie między budynkami

11 marca o godz. 19.00 w Galerii BWA w Zielonej Górze odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Biuro Architektury pt. Życie między budynkami. Przestrzenie wspólne i spółdzielczość w architekturze modernizmu. 

Sady Żoliborskie w Warszawie, fot. Jan Smaga (źródło: materiały prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Sady Żoliborskie w Warszawie, fot. Jan Smaga (źródło: materiały prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Zmiany, jakie można zaobserwować we współczesnych miastach ukazują dwie prawidłowości: z jednej strony postępującą degradację modernistycznych przestrzeni wspólnych, z drugiej zaś rosnące zainteresowanie młodego pokolenia ideą życia we wspólnocie. W krajach skandynawskich coraz popularniejszy staje się cohausing, w Polsce podejmowane są prospołeczne inicjatywy jak na przykład festiwal Warszawa w Budowie czy próby zawiązania spółdzielni.

Wykład przybliży koncepcje modernistycznych architektów dotyczące uzdrowienia miast, a wraz z nimi całego społeczeństwa, poprzez architekturę. W Polsce ważną rolę w tych przemianach odegrał ruch spółdzielczy. Na przykładzie robotniczych osiedli Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i luksusowej architektury modernizmu prześledzimy, jaką rolę w społeczeństwie odgrywają przestrzenie wspólne i jak z biegiem lat zmienia się sposób ich użytkowania.

Prowadzenie wykładu: Karolina Andrzejewska, Fundacja Architektury

Karolina Andrzejewska – historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, współzałożycielka i wiceprezes Fundacji Architektury. Zajmuje się architekturą i wzornictwem przemysłowym XX wieku oraz edukacją kulturalną. Prowadzi badania z zakresu architektury mieszkaniowej 20-lecia międzywojennego. Publikowała w Rerum Artis, współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Galerią Raster. Angażuje się w projekty łączące sztuki wizualne i architekturę.

Życie między budynkami. Przestrzenie wspólne i spółdzielczość w architekturze modernizmu
11 marca 2013 r., godz. 19.00
Galeria BWA, Al. Niepodległości 19
Zielona Góra

Dodaj komentarz