• 2013-03-07

Rusza X Międzynarodowy Festiwal Fotografii

W dniach 15-17 marca w Rybniku odbędzie się po raz 10. Międzynarodowy Festiwal Fotografii. Podczas trzech dni trwania Festiwalu będzie można spotkać się osobiście z artystami największego formatu – tradycyjnie już zaplanowano ciekawe prezentacje multimedialne opatrzone autorskim komentarzem. Na tegorocznej imprezie będzie można zobaczyć przedstawicieli różnych gatunków fotografii.

Fot. Wiktor Franko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Wiktor Franko (źródło: materiały prasowe organizatora)

W przeciągu ostatnich dziewięciu lat na Festiwalu gościli, m.in.: Tomasz Sikora, Krzysztof Gierałtowski, Andrzej Świetlik, Wojciech Prażmowski, Paweł Pierściński, Tadeusz Rolke, Rafał Milach, Szymon Szcześniak, Pavel Maria Smejkal, Bart Pogoda, Dita Pepe, Andrzej Dragan, Szymon Brodziak, Paweł Żak, Marek Straszewski, Paweł Fabjański, Andrei Liankevich, Bogdan Krężel i wielu innych znakomitych twórców, co potwierdza rangę imprezy.

Wiktor Franko to artysta wykonujący niesamowitą fotografię z pod znaku fashion. Fotografię inscenizowaną będą reprezentowali: Grzegorz Przyborek, Anna Orłowska, Jarosław Zadora oraz Dariusz Klimczak i duet Jakub Grzywak – Marek Kubielas. Nie zabraknie również fotoreportażu na najwyższym, światowym poziomie – naszym gościem będzie Tomasz Lazar, zdobywca wielu nagród za swoje reportaże, w tym również II. miejsca na World Press Photo 2012.

W programie jest także spotkanie z utytułowanymi fotografami komercyjnymi, którzy realizują projekty autorskie – Jacek Poremba, któremu najbliższy jest portret oraz Paweł Mizieliński, specjalizujący się w fotografii still life, opowiedzą rybnickiej publiczności o swojej pracy. Fotografię krajobrazową będą pokazywali Michał Cała oraz Piotr Malczewski. Ciekawym projektem jest cykl zdjęć Zaginieni Karoliny Jonderko, o którym w ostatnim czasie było bardzo głośno w krajowych mediach, a o którym opowie osobiście w trakcie swojej prezentacji. Z kolei Daniel Raczyński pokaże wystawę czarno-białych portretów, na których będziemy mogli zobaczyć największe postaci polskiego oraz światowego kina.

Jak co roku, również i w tej edycji, będą prezentowały się na wystawach grupowych kluby i stowarzyszenia fotograficzne z regionu Rybnika.

Ponadto, jak co roku, organizatorzy zachęcają wszystkich fotografujących do wystawiania swoich prac w ramach Galerii Otwartej, która będzie czynna już od 14 marca. Dla tych, którzy lubią się doszkalać w sobotę 16 marca zorganizowane zostaną darmowe warsztaty obejmujące zagadnienia fotografii portretowej.

X Międzynarodowy Festiwal Fotografii
Festiwal odbędzie się od 15 do 17 marca 2013 roku
Rybnik

Dodaj komentarz