• 2013-03-06

5. Festiwal Muzyka i Świat

Od 22 do 24 marca w Krakowie potrwa 5. Festiwal Muzyka i Świat. Jest to unikatowe połączenie festiwalu filmowego z festiwalem muzycznym. Do dziś jest to jedynym festiwal w Polsce prezentujący filmy dokumentalne o muzyce, który obok dokumentów muzycznych prezentuje nieznane zjawiska muzyczne i wykonawców.

Mitch and Mitch and Their Incredible Combo (źródło: materiał prasowy)

Mitch and Mitch and Their Incredible Combo (źródło: materiał prasowy)

Unikalność Festiwalu Muzyka i Świat to również promocja i ocalanie od zapomnienia miejsc i historii, jakie się z nimi wiążą. Obok głównej przestrzeni wydarzeń, Muzeum Manggha, każda edycja festiwalu wykorzystuje nowe miejsca, w których odbywają się koncerty, słuchowiska, warsztaty. Podczas ostatniej edycji festiwalu takim miejscem był legendarny klub Feniks, który posłużył jako wehikuł czasu do przeniesienia publiczności w lata 50-te.

5. edycja Festiwalu Muzyka i Świat znów odbędzie się w kilku przestrzeniach Krakowa. Specjalnością festiwalu jest pewnego rodzaju archeologia muzyczna, której wynikiem są odkrycia muzyczne odbiegające od współczesnego mainstreamu muzycznego. Po raz kolejny organizatorzy zapraszają do odkrywania niestandardowej muzyki w niestandardowy sposób. Oprócz pokazów filmowych w Muzeum Manggha uczestnicy mogą wziąć udział w potańcówce na 300 osób z big bandem w zapomnianych salach Domu Kultury Kolejarza w Krakowie. Rok 2013 jest celebracją kultury muzycznej lat 60 i 70. Organizatorzy zaprosili do współpracy jeden z najlepszych zespołów w Polsce – Mitch and Mitch and Their Incredible Combo – dziesięcioosobowy zespół Macia Morettiego, węgierski zespół The Qualitones – spadkobierców wschodnioeuropejskiego bigbeatu oraz izraelskiego DJ’a Noama Wertheima, specjalizującego się w psychodelicznych brzmieniach z lat 60tych. Poza koncertami i filmami dokumentalnymi, w programie znajduje się również niezwykłe zwiedzanie Krakowa – Śladami dawnych klubów, kawiarni i dancingów oraz otwarty konkurs na remiksy muzyczne starych przebojów lat 60, skierowane do Djów i producentów z Krakowa i Polski.

5. Festiwal Muzyka i Świat
Od 22 do 24 marca 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz