• 2013-03-05

Miasto post-neoliberalne. Dobry początek przyszłości

7 marca o godz. 18.00 Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zaprasza na spotkanie pt. Miasto post-neoliberalne. Dobry początek przyszłości.

„A Guide to the New Ruins of Great Britain”, Owen Hatherley (źródło: materiały prasowe organizatora)

„A Guide to the New Ruins of Great Britain”, Owen Hatherley (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest to kolejne spotkanie w ramach projektu Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO. 

Londyn, lato 2011 r. Płonące sklepy i budynki, regularne bitwy z policją, zabici i ranni. Czy bunt, zamieszki i przemoc tłumu to jedyny scenariusz oporu przeciwko przemocy neo-liberalnego systemu? Owen Hatherley od lat dokumentuje przemiany brytyjskich miast, opisuje, jak różne strategie rewitalizacji i modernizacji pogrążają je w ruinę i jak odkrywający swą podmiotowość obywatele próbują odzyskać przestrzeń publiczną. Ruchy Occupy City of London, strajki studenckie, odradzająca się spółdzielczość, obrona mieszkań socjalnych i ochrona miejskiej substancji przed planową destrukcją. Mozaika projektów, działań, walk o przyszłość. O miasto post-neoliberalne. Na ile doświadczenie brytyjskie może być inspiracją dla rozwijających się w Polsce strategii odzyskiwania miast? Na ile my możemy zainspirować innych?

Owen Hatherley – urodzony w 1981 roku w Southampton w Anglii pisarz i dziennikarz. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora na Birkbeck College w Londynie za rozprawę The Political Aesthetics of Americanism in Weimar Germany and the Soviet Union, 1919-34. Pracuje jako niezależny pisarz. Zajmuje się architekturą i polityką kulturalną. Jest autorem książek: Militant Modernism (Zero, 2009), A Guide to the New Ruins of Great Britain (Verso, 2010), Uncommon – An Essay on Pulp (Zero, 2011), A New Kind of Bleak – Journeys through Urban Britain (Verso 2012) oraz serii e-booków we wschodniej Europie: Across the Plaza (Strelka, 2012).

Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO w 2013 roku to dalszy ciąg debat, pokazów filmowych, interwencji artystycznych warsztatów. O społeczeństwo przyszłości pytać będziemy artystów, intelektualistów, naukowców.

Wśród gości znajdują się: Zoe Beloff, Franco Bifo Berardi, Siostry Bui, Jeremy Deller & Nicholas Abrahams, Michel Maffesoli, Société Réaliste, Jonas Staal, Janek Simon, Olga Tokarczuk, Krzysztof Żwirblis.

Laboratorium Przyszłości jest projektem wieloelementowym, o charakterze work in progress, obejmującym wystawy, prezentacje, performanse, pokazy filmowe, konferencje, warsztaty, wykłady i dyskusje. W przestrzeni Zamku Ujazdowskiego powstaje aktywna platforma do rozmów, formowania koncepcji i opinii wśród polityków, naukowców, filozofów, ekonomistów, socjologów oraz artystów zainteresowanych tematyką przyszłości.

Projekt RAZEM / OSOBNO skupia się na społeczeństwie przyszłości: relacjach jednostki i grupy, możliwych typach organizacji społecznej i partycypacji w świecie, przeciwstawnych tendencjach, które mogą mieć wpływ na to, jak potoczy się życie społeczne i jakie przyjmie formy. Sztuka i nauka traktowane są tu na równi jako narzędzia do badania i projektowania społecznej zmiany, wyobrażania i opracowywania alternatywnych scenariuszy dla społeczeństwa jutra.

Miasto post-neoliberalne. Dobry początek przyszłości
Gość specjalny: Owen Hatherley
Prowadzenie: Edwin Bendyk
Architektura przestrzeni projektu: Jakub Szczęsny
Koordynacja: Małgorzata Garapich
7 marca 2013 r., godz. 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa

Dodaj komentarz