• 2013-03-05

Jarosław Modzelewski w Galerii Bielskiej

Od 8 marca w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę prac Jarosława Modzelewskiego pt. Stare papiery.

Jarosław Modzelewski, szablon do obrazu „Bieg czerwonych ludzi”, 1983, fot. Archiwum artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Modzelewski, szablon do obrazu „Bieg czerwonych ludzi”, 1983, fot. Archiwum artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Stare papiery ukazuje znaczenie rysunku i prac na papierze w twórczości Jarosława Modzelewskiego – artysty kojarzonego głównie z malarstwem. Pierwszą cześć ekspozycji stanowią szkice, rysunki i szablony z początku lat 80. (m.in. do obrazu Bieg czerwonych ludzi z 1983 roku), kiedy autor analizował problematykę znaków, symboli, ich wzajemnych relacji w obrazach emblematycznych. Oprócz szkiców i rysunków kryptopolitycznych na wystawie zobaczyć można wielkoformatowe papiery z lat 1985–1988 ilustrujące ekspresjonistyczny wątek w twórczości Modzelewskiego (akcje i pokazy GRUPPY). Wśród nich prace o tematyce historyczno-biograficznej przedstawiające portrety niemieckich poetów i myślicieli – Hölderlina i Schillera – powstałe w czasie III akcji malowania w Dziekance w 1985 roku.

Jarosław Modzelewski – malarz, rysownik, pedagog. Urodzony w 1955 roku w Warszawie. Studia w latach 1975–1980 na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Stefana Gierowskiego. Od 1982 roku pracuje jako pedagog w macierzystej uczelni. Współzałożyciel GRUPPY (1982–1992) – grupy artystycznej złożonej z absolwentów warszawskiej ASP (Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk, Ryszard Woźniak) reprezentujących nurt nowej ekspresji.

Kurator wystawy: Krzysztof Morcinek

Jarosław Modzelewski, Stare papiery
Wernisaż: 7 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 1 kwietnia 2013 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz