• 2013-03-05

Suficka opowieść Elif Safak

4 marca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się Sufi, debiutancka powieść tureckiej pisarki Elif Safak.

Elif Safak, Sufi - okładka (źródło: materiały wydawcy)

Elif Safak, Sufi - okładka (źródło: materiały wydawcy)

Pewnego dnia do bractwa anatolijskich derwiszów przybywa Pinhan, chłopiec o złożonej, dwoistej naturze. Chcąc zgłębić sens swej dziwnej przypadłości, pozostaje wśród sufich, by po wielu latach w końcu wyruszyć w podróż w poszukiwaniu prawdy o sobie i świecie. Droga prowadzi go do Stambułu – Miasta Miast – i tamtejszej dzielnicy Nakş-ı Nigâr, dawniej zwanej Akrep Arif, miejsca strzeżonego przez cztery bramy i omiatanego przez podmuchy czterech opiekuńczych wiatrów, w którym tymczasem nic nie układa się tak, jak powinno. Tam Pinhan napotka siedem Staruch, charyzmatycznych strażniczek odwiecznej ludowej mądrości. To spotkanie będzie miało zaskakujący finał.

Elif Safak, fot. Ebru Bilun Akyildiz (źródło: materiały wydawcy)

Elif Safak, fot. Ebru Bilun Akyildiz (źródło: materiały wydawcy)

Elif Safak z właściwą sobie lekkością i przekorą prowadzi czytelnika po labiryncie tekstu, w którym prawda miesza się z fantazją, wiara z przesądem, rzeczywistość z fikcją. Eksperymentując z literacką formą, pisarka równie często sięga do tradycji sufickiego mistycyzmu, co do własnej nieskrępowanej wyobraźni, snując poetycką narrację o losach młodego derwisza.

Elif Shafak (ur. 1971) jest uznawana przez krytykę światową za drugą po Orhanie Pamuku, literacką gwiazdę znad Bosforu. To laureatka wielu prestiżowych nagród literackich. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazało się dotąd pięć powieści Elif Shafak: Pchli pałac, Bękart ze Stambułu, Lustra miasta, Czarne mleko oraz Czterdzieści zasad miłości.

Elif Safak, Sufi
przeł. Anna Akbike Sulimowicz
Wydawnictwo Literackie, premiera: 4 marca 2013 roku

Dodaj komentarz