• 2013-03-04

Rykarda Parasol – nowa płyta

15 kwietnia nakładem EMI Music Polska ukażę się najnowszy album amerykańskiej wokalistki Rykardy Parasol zatytułowany Against The Sun.

„Against The Sun", okładka (źródło: materiały prasowe)

„Against The Sun", okładka (źródło: materiały prasowe)

Rykarda Parasol to nie pseudonim ani nazwa zespołu, tak naprawdę nazywa się amerykańska wokalistka, córka szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda ocalałego z Holocaustu (jej imię pochodzi od imienia jej ojca – Ryszarda).

W czasach, kiedy kobiety muszą śpiewać jak anioły a mężczyźni jak kobiety, taki głos, porównywany z Nico czy PJ Harvey musi przykuwać uwagę. Muzykę Pani Parasol kojarzy się z Nickiem Cave’em, Black Heart Procession czy nawet Johnnym Cashem, jej folkowy, ale mroczny songwriting (nazywany folk-noir) przyprawia o gęsią skórkę, śpiewa bowiem o rzeczach, o których inni wolą zapomnieć.

Rykarda pochodzi z San Francisco, studiowała śpiew operowy, jednak w 2003 roku założyła własny zespół, z którym nagrała pierwszą EPkę Here She Comes.

Parasol i jej zespół zagrali do tej pory wiele koncertów, dzieląc scenę z takimi muzykami jak min. Frank Black Jason Collett, Jolie Holland, the Trail of Dead, Munly and the Lee Lewis Harlots, Slim Cessna’s Auto Club, 50Foot Wave (Kirsten Hirsh), Chuck Prophet, Jonette Napolitano (Concrete Blonde) i Colin Hay.

Our Hearts First Meet był pierwszym pełnowymiarowym albumem, wydanym w Europie w 2008 roku przez specjalizujący się w takich brzmieniach niemiecki label Glitterhouse. W nagraniach pomagali min. Colleen Browne (Pale Saints) i Rich Douthit (The Drift) oraz Jeffrey Luck Lucas, produkcją zajęli się Mark Pistel, Matt Ward i Eric Drew Feldman (Captain Beefheart, PJ Harvey, Polyphonic Spree etc.)

Album For Blood and Wine ukazał się w USA w 2009, teraz dostępny jest także w Polsce. Zresztą w obu wersjach okładki (polskiej i amerykańskiej) jest dedykacja dla polskich fanów Rykardy, która była zauroczona wspaniałym przyjęciem, jakie zgotowała jej nasza publiczność na trasie koncertowej w 2008 roku.

Związki Rykardy z Polską pogłębiły się, odkąd Artystka nawiązała stałą współpracę z supergrupą Heart and Soul. Zespół, stworzony przez muzyków znanych formacji (L.Stadt, Agressiva 69, Made In Poland, Cool Kids of Death), zaprosił Rykardę do nagrania EP Heart and Soul (2011).

Rykarda Parasol  Against The Sun
15 kwietnia 2013 roku
EMI Music Polska

Dodaj komentarz