• 2013-03-04

Krzysztof Klimek wygląda z okna pracowni

Od 2 marca w Galerii 81 Stopni w Warszawie można oglądać wystawę prac Krzystofa Klimka pt. Z okna pracowni.

Autor: Krzysztof Klimek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Krzysztof Klimek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Klimek to artysta, który przez wiele lat malował obrazy abstrakcyjne, posługując się formami geometrycznymi. Jednakże po tym okresie – jak mówi sam artysta – z wewnętrznej potrzeby zwrócił się w kierunku przedstawień realistycznych: pejzaży, które znajdowały się tuż za oknem jego krakowskiej pracowni. Inspiracja przyszła mimowolnie i stała się większym cyklem artysty, który – jak stwierdza – w pewnym momencie poczuł, iż stał się producentem obrazów abstrakcyjnych. Zapragnął zmiany, a temat był w zasięgu wzroku – okna pracowni.

To, co z pozoru było nieciekawe, szare, dla Krzysztofa Klimka zaczęło być obiektem godnym obserwacji i wartym przeniesienia na płótno. Zatem faktura ścian kamienicy, balkony, zaułki, garaże, a także gra kolorów i światła pochłonęły artystę. Fascynuje go szczególnie zimowy pejzaż miejski, jego zimna paleta barw, surowość. – wszystko to wydobywa na pierwszy plan grę geometrycznych form abstrakcyjnych, czyli to, co zawsze było obecne w jego twórczości.

W obrazach artysty realizm przenika się z abstrakcją, z której artysta świadomie nie rezygnuje. Okna kamienicy stają się kwadratami z czasu abstrakcji, ściany kamienic to prostokąty. Formy i kolory przenikają się i współgrają. Światło także jest bardzo ważnym czynnikiem spajającym te dwie dziedziny malarstwa, jakie uprawia i będzie ze sobą nadal łączyć Krzysztof Klimek.

Krzysztof Klimek to artysta malarz urodzony w 1962 roku. Odbył studia w latach 1982-88 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. W latach 1988-92 wraz z Łukaszem Gózkiem i Cezarym Wodniakiem prowadził Galerię QQ. W 1993r. – kurator wystawy (przy współpracy z Jarosławem Sucharem) WSPÓŁRZĘDNE 19 57,6 E + 50 3,9 N. W latach 1994-95 stypendysta Fundacji Pro Helvetia, La Chaux-de-Fonds. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych, brał udział w dziesiątkach wystaw zbiorowych w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Francji. Od 2002 członek Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w Krakowie.

Kurator wystawy: Zuzanna Jędrzejewska

Krzysztof Klimek, Z okna pracowni
Wernisaż: 2 marca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 6 kwietnia 2013 roku
Galeria 81 Stopni
Ul. Kłopotowskiego 38/5
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR