• 2013-03-04

Florence and the Machine zagra na Coke Live Music Festiwal

9 i 10 sierpnia w Krakowie trwać będzie Coke Live Music Festival. Pierwszą gwiazdą, która wystąpi na festiwalu będzie Florence and the Machine.

Florence and the Machine (źródło: materiały prasowe)

Florence and the Machine (źródło: materiały prasowe)

Najważniejsza gwiazda wielu ubiegłorocznych festiwali, autorka dwóch płyt, które w Polsce pokryły się platyną, a na całym świecie sprzedały się w ilości kilku milionów egzemplarzy, artystka, która jesienią ubiegłego została wybrana przez The Rolling Stones do wspólnego zaśpiewania klasyka Gimme Shelter i wreszcie liderka grupy, łączącej fanów popu i alternatywy. Florence and the Machine wystąpi na Coke Live Music Festival 10 sierpnia.

Florence and the Machine to przede wszystkim Florence Welch, 26-letnia rudowłosa wokalistka, której potężny kontralt sprawia niekiedy wrażenie, jakby nie mieścił się w utworach przez nią samą skomponowanych. Skala jej możliwości wokalnych jest niespotykana nie tylko pośród młodych wokalistek związanych ze sceną alternatywnego popu, ale także wśród artystek, które debiutowały na przestrzeni ostatnich lat. Florence przewodziła zresztą całej fali młodych wokalistek obecnych na rynku od końca minionej dekady. La Roux, Little Boots, Marina & The Diamonds i Florence and the Machine to nazwy wymieniane pięć lat temu właściwie jednym tchem. Ale to właśnie Welch ze swoim zespołem osiągnęła największy sukces, proponując być może najbardziej eklektyczną i jednocześnie najbardziej tradycyjną mieszankę muzyczną. Eklektyczną, bo obok wręcz post-punkowego Kiss With a Fist singlem było folkowe w duchu Dog Days Are Over, a nawet post-dubstepowe You’ve Got The Love w remixie Jamie’ego xx. Tradycyjną, bo Welch komponowała w klasyczny sposób, zachowując podstawową formę piosenek, przyjaznych radiu, ale jednocześnie uciekających od miałkości – patrz: eklektyzm.

Wszystkie wymienione single znalazły się na wydanym latem 2009 roku albumie Lungs. Płyta zadebiutowała na drugim miejscu brytyjskiej listy przebojów i przez ponad 20 tygodni utrzymywała się w czołówce, by wreszcie na początku 2010 roku dotrzeć na sam szczyt. Stało się to chwilę przed zwycięstwem Lungs podczas ceremonii BRIT Awards 2010. Album został wybrany najlepszą brytyjską płytą 2009 roku. Podczas gali Florence wykonała wspólnie z Dizzeem Rascalem kompilację dwóch przebojów: You’ve Got the Love i Dirtee Cash zatytułowaną You’ve Got the Dirtee Love. Utwór dotarł do pierwszej trójki UK Top 40 i w tamtym momencie był największym singlowym przebojem wokalistki.

Ceremonials ukazała się 28 października 2011 roku, przynosząc ostatecznie 12 nowych kompozycji. Połowa z nich w ciągu ostatniego półtora roku stała się singlami, potwierdzając niejako dominującą pozycję Florence w Wielkiej Brytanii. Ceremonials zadebiutowało na pierwszym miejscu list sprzedaży w kilkunastu krajach, tym razem również w Wielkiej Brytanii, gdzie w tydzień rozeszło się blisko 100 tysięcy egzemplarzy. Dzięki drugiej płycie, Florence and the Machine doczekali się także numeru jeden na liście singli. Trafiło tam nagranie Spectrum w remixie Calvina Harrisa. Teledysk do tego przeboju wyreżyserował David LaChapelle, jeden z współczesnych fotografów mody. Płyta przyniosła zespołowi nominacje do nagród Grammy i BRIT. Ceremonials Tour trwała nieprzerwanie przez ponad rok i prócz wielkich sal koncertowych dotarła także na festiwale, gdzie Florence po raz pierwszy pełniła rolę headlinera. Tak było m.in. na szkockim T In The Park i angielskich Reading/Leeds. Zwieńczeniem sukcesu płyty była nie tylko grudniowa część trasy po Wielkiej Brytanii, ale przede wszystkim zaproszenie na londyński koncert The Rolling Stones. Florence Welch stanęła na scenie obok Micka Jaggera i wykonała z nim Gimme Shelter na stałe przechodząc do historii rock’n’rolla.

Coke Live Music Festival
Od 9 do 10 sierpnia 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz