• 2013-03-04

Intymne fotografie Anny Edyty Przybysz i Jarosława Korbińskiego

Od 4 marca w Galerii Schody w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Anny Edyty Przybysz i Jarosława Korbińskiego pt. Intymnie… .

Anna Edyta Przybysz, „Intymnie...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Edyta Przybysz, „Intymnie...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Intymnie… to często trudne do rozszyfrowania przy pierwszym spojrzeniu obrazy. Nie zawsze łatwo dostrzec, co tak naprawdę jest na zdjęciu – czy oglądamy krajobraz pustyni, spękaną ziemię, czy może pagórki i doliny, bo obrazy ukryte w fotografiach można interpretować niemal dowolnie. Gra światła i cienia sprawia, że uruchamia się wyobraźnia, a to właśnie w cieniu podobno rodzą się nasze najintymniejsze myśli i pragnienia. Czy to co widzimy jest rzeczywiście tym o czym myślimy? A może wcale nie, może jest to coś zupełnie innego, coś co autor zdjęcia uchwycił w skomplikowanym ludzkim ciele i zatrzymał w swoim kadrze.

To na co właśnie patrz się, to niesamowity krajobraz – tajemniczy, zwodzący wzrok. Pozbawiony jednocześnie tabu – zakazanych obszarów, tak często, szczególnie w ciele mężczyzny, omijanych przez obiektyw. Czy patrząc na kogokolwiek (a nawet – cokolwiek) widzi się go rzeczywiście w pełni? A może raczej dostrzegamy elementy, które w jakiś sposób absorbują naszą uwagę – kształtem, fakturą, niezwykłością lub doskonałością linii? Czy więc patrząc na te fotografie, możemy z całą pewnością powiedzieć, że zna się własne ciało?

Nie chodzi przy tym o zgadywanie, o prostą odpowiedź na pytanie co to jest?. Zamysłem autorów było raczej to, by zapytać co widzi nasza wyobraźnia, jak to odbiera i czy czuje ową intymność w obu jej wymiarach. Autorzy chcą zachęcić widza do własnego – osobistego, intymnego właśnie spojrzenia na samych siebie, oferując pośrednictwo obiektywu z jego absolutną obiektywnością, choć niekoniecznie dosłownością – tę ogranicza artystyczna wizja. Te fotografie to jego spojrzenie na kobietę i jej spojrzenie na mężczyznę, bardzo intymne spojrzenie…

Anna Edyta Przybysz urodzona w 1978 roku absolwentka PWSFTviT im. L Schillera w Łodzi (fotografia) oraz WSEiZ w Warszawie (architektura krajobrazu). Członek ZPAF oraz UNAC. Fotografią zajmuje się od 1993 roku, swoje zainteresowania kieruje głównie na człowieka, jego charakter i osobowość. Jej pasją jest także szeroko rozumiany pejzaż. Na swoim koncie ma również zrealizowane projekty filmowe i teatralne. Prowadzi działalność społeczną wspomagając artystycznie fundacje oraz szkoły i przedszkola. Brała udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Jarosław Korbiński urodzony w 1967 roku w Kielcach. ZPAF (od 2004 r.) i ZPFP (od 1996 r.). W 2002 r. zainicjował powstanie w Kielcach klubu fotograficznego CKF, z którym czynnie współpracował do końca 2005 roku. Organizator, komisarz i juror wielu plenerów, wystaw i konkursów fotograficznych. Swoje prace wystawia w galeriach na terenie kraju i zagranicy oraz publikuje je w albumach i wydawnictwach fotograficznych. W dziedzinie sztuki jaką jest fotografia preferuje w głównej mierze krajobraz, makrofotografię, architekturę i akt. Za swoje prace otrzymał kilka nagród i wyróżnień, głównie w konkursach krajowych. Zawodowo związany z fotografią reklamową oraz grafiką użytkową. Prowadzi własną agencję fotograficzno-reklamową.

Anna Edyta Przybysz i Jarosław Korbiński, Intymnie
Wystawę można oglądać 4 marca 2013 roku
Wystawa potrwa do 15 marca 2013 roku
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz