Top Models Anki Leśniak w Poznaniu

Od 6 marca 2013 roku w Galerii No Women No Art WSNHiD w Poznaniu będzie można oglądać wystawę prac Anki Leśniak pt. Top Models.

Anka Leśniak, „Wenus z lustrem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anka Leśniak, „Wenus z lustrem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anka Leśniak w projekcie Top Models zwróciła swoją uwagę na modelki znane z obrazów dawnych mistrzów, a właściwie tylko rozpoznawalne. Stosując pozornie bardzo prosty zabieg: wcieliła się w rolę niektórych z nich i przypomniała ich historie, poruszyła jednocześnie wiele wątków na wielu poziomach. Na wystawę składają się fotografie, na których widać nagą artystkę pomalowaną ekspresyjnie farbami w pozach Wenus, Danae, Mai, Fornariny, alegorycznego przedstawienia Źródła i tahitańskiej piękności oraz film.

Artystka po raz kolejny stawia się w podwójnej roli artystki i modelki, elementu aktywnego i biernego, patrzącego i tego, na który się patrzy. Wchodzi też w dialog z tradycją historii sztuki przywołując znane dzieła i wypełniając je swoją osobą. Działanie Leśniak nie można jednak nazwać ani cytatem, ani też pastiszem – w obu przypadkach mamy do czynienia ze zbyt mało dosłownym przytoczeniem. Można się pokusić o nazwanie tego przypisem, odsyłającym do dzieł z przeszłości, ale kierującym uwagę na zupełnie inne zagadnienia.

Na filmie artystka wciela się w rolę modelek, dzięki temu daje im głos, pozwala opowiedzieć ich historię, określić tożsamość. Dziś dla nikogo nie ma to znaczenia kim była modelka – mówi jedna z nich. Leśniak podjęła próbę dotarcia do informacji na temat kobiet znajdujących się na obrazach. Historie, które opowiada są wynikiem tych poszukiwań, jednocześnie ukłonem w stronę kobiet, uczłowieczeniem modelki, by idealne ciało przestało wyglądać jak nikt. W wielu przypadkach można wysnuć jedynie hipotezy na temat pochodzenia modelki, tego kim była, jednak nawet przypuszczenia powodują, że modelka staje się konkretną kobietą. Artystka zatem, z jednej strony weszła w role modelek, przywłaszczając sobie na chwilę ich ciało, z drugiej przedstawiając ich historie, zwróciła im tożsamość.

Fragment tekstu Karoliny Jabłońskiej Dziś dla nikogo nie ma to znaczenia kim była modelka

Anka Leśniak działa przede wszystkim w takich dziedzinach jak: instalacja, performance, malarstwo rozszerzone, video-art. Brała udział w ponad 50 wystawach indywidualnych i grupowych. W swojej sztuce głównie zajmuje się historią kobiet, tworzy prace site-specific oraz działa w dziedzinie performance. W 2003 roku ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, w 2004 otrzymała dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W roku 2011 została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anka Leśniak, Top Models
Wernisaż: 6 marca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 10 kwietnia 2013 roku
Galeria No Women No Art / Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10
Poznań

Dodaj komentarz