• 2013-03-01

Bart Pogoda penetruje Sudan

Od 15 marca w Galerii Drugiego Planu Domu Kultury w Rybniku będzie można oglądać wystawę fotografii Barta Pogody pt. Sudan: Portret Kobiet. Wystawa przygotowana jest przez Polską Akcję Humanitarną www.pah.org.pl, która realizuje swoją misję także poprzez współpracę z fotoreporterami przy zbieraniu najwyższej klasy materiału fotograficznego ilustrującego rzeczywistość globalnego Południa.

Fot. Bart Pogoda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Bart Pogoda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sudan Południowy to jeden z najbiedniejszych rejonów świata. W 2005 roku, po ponad dwudziestu latach wewnętrznej wojny między północą a południem, zawarto porozumienie pokojowe gwarantujące autonomię. Długotrwała wojna doszczętnie wyniszczyła kraj. Ludzi mających za sobą traumatyczne przeżycia (utratę bliskich, sytuację narażenia życia, wieloletnie egzystowanie w obozach dla uchodźców, konieczność ciągłych ucieczek) dotyka bieda, brak wszelkiej infrastruktury, brak funkcjonującej struktury państwowej. Konieczność zmagania się ze zrujnowaną okolicą oraz surowym klimatem skutkuje ciągłymi konfliktami etnicznymi. Mimo trudnych warunków życia i wynikających z nich wielu ciężkich codziennych obowiązków, kobiety w Sudanie są dumne, pewne siebie i aktywne w zabieganiu o poprawę jakości życia. Chętnie tworzą grupy, wspólnoty wioskowe, wybierają swoje liderki. Pytane o marzenia powtarzają: bezpieczeństwo, woda, dostęp do wiedzy.

Bart Pogoda to podróżnik i fotograf. Studiował w Instytucie Twórczej Fotografii (ITF) w Opavie. Od 2000 roku odwiedził ponad 80 krajów. Interesują go miejsca i ludzie. Współpracuje z magazynem VIVA!, Pani i Podróże. Na co dzień pracuje, jako fotograf reklamowy przy sesjach fotograficznych i produkcjach filmowych dla takich agencji jak Saatchi & Saatchi, G7, DDB. Członek agencji TheWideAngle.com i kolektywu www.un-posed.com. Oprócz fotografii podróżniczej i reportażowej realizuje także projekty multimedialne. Jego blog (www.bartpogoda.net) zaliczany jest do czołówki blogów podróżniczych w Polsce. Strona: www.bartpogoda.com.

Bart Pogoda, Sudan: Portret Kobiet
Wystawa towarzyszy Festiwalowi Podróżników ROZJAZDY 2013, którego piąta edycja odbędzie się w dniach 23-24 marca 2013 roku
Wernisaż: 15 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 20 kwietnia 2013 roku
Galeria Drugiego Planu, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
ul. 1 Maja 91B
Rybnik

Dodaj komentarz