• 2013-02-28

Słynne wille Polski w Muzeum Architektury

Od 20 marca w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pt. Słynne wille Polski. Wrocławska ekspozycja to niemal sto wielkoformatowych planszy prezentujących dawne i współczesne fotografie najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury willowej w Polsce.

Radostowice, dom typowy, fot. M. Czechowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radostowice, dom typowy, fot. M. Czechowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Towarzyszyć im będą plany architektoniczne, dokumenty archiwalne oraz modele wybranych obiektów. Ekspozycja obejmować będzie przykłady najlepszej architektury rezydencjonalnej ze wszystkich regionów Polski. Wrocławskie przykłady najpiękniejszych willi, które będzie można zobaczyć na wystawie to m.in. willa własna Maksa Berga z 1910 roku, usytuowana przy ulicy Kopernika 19, prywatny dom architekta Ernsta Maya przy ulicy Moniuszki 6, dom własny Adolfa Radinga przy ulicy Sochaczewskiej 4 oraz wille należące do współczesnych wrocławskich architektów, jak domy prywatne Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak czy Romana Rutkowskiego.

Częścią projektu Via Villas – słynne wille Wyszehradu i Słowenii był również konkurs dla młodych architektów dotyczący współczesnego mieszkalnictwa rodzinnego. Nagrodzone i wyróżnione prace młodych polskich projektantów zobaczymy także we Wrocławiu, w formie multimedialnej prezentacji. Prosto z Muzeum Architektury wystawa, wzbogacona o przykłady najciekawszych willi z krajów Wyszehradzkich i Słowenii, pojedzie do Brukseli, gdzie będzie pokazywana w budynku Parlamentu Europejskiego.

Wystawa o historii i współczesności architektury rezydencjonalnej w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Via Villas – słynne wille Wyszehradu i Słowenii realizowanego przez Agencję FOIBOS we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Ekspozycji towarzyszyć będzie obszerna i bogato ilustrowana publikacja pod redakcją dyrektora Muzeum Architektury, dr. Jerzego Ilkosza. W ramach projektu wydano już reprezentatywny wybór Słynnych willi Czech, Moraw i Śląska Czeskiego oraz Słynnych willi Słowacji. Równolegle do polskiej odsłony wystawy i książki w przygotowaniu są publikacje i wystawy słoweńskie i węgierskie.

Słynne wille Polski
Wernisaż: 20 marca 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 5 maja 2013 roku
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5
Wrocław

Dodaj komentarz