• 2013-02-28

Herito przybliży Słowację

4 marca rozpoczyna się czterodniowy cykl spotkań promujących nowy numer kwartalnika Herito, który przybliża Słowację dzisiejszą. Spotkania będą miały miejsce w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Opolu. O dziedzictwie, kulturze, historii, postrzeganiu, (auto)stereotypach i tożsamości Słowacji rozmawiać będą Magda Vášáryová, Łukasz Galusek, Jacek Purchla i Michał Burdziński.

Okładka marcowego numeru Herito. (źródło: materiały prasowe organizatora

Okładka marcowego numeru Herito. (źródło: materiały prasowe organizatora

Tematyka marcowego numeru Herito koncentruje się wokół historii i współczesności Słowaków odzwierciedlonych w kulturze i w tożsamości. Redakcji kwartalnika przy tworzeniu tego numeru towarzyszyła intencja, aby pośród swoich bliższych i dalszych sąsiadów Słowacja i jej kultura były nie tylko lepiej widoczne, ale i lepiej rozumiane.

Poszczególne spotkania odbędą się w:

4 marca, godz. 18.00 – Instytut Słowacki, Warszawa, ul. Krzywe Koło 12/14a
Magda Vášáryová, Łukasz Galusek i Michał Burdziński, prowadzenie Monika Kalinowska

5 marca, godz. 18.00 – Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25
Magda Vášáryová i prof. Jacek Purchla

6 marca, godz. 18.00 – pasaż kamienicy Pod Złotym Słońcem, Wrocław, Rynek 6
Magda Vášáryová i prof. Jacek Purchla

7 marca, godz. 17.00 – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Opole, ul. Kościuszki 14
Magda Vášáryová i prof. Jacek Purchla, prowadzenie Dorota Różycka

Magda Vášáryová to wybitna aktorka kina czechosłowackiego (m.in. główna rola w Postrzyżynach J. Menzla wg prozy B. Hrabala). Założycielka i pierwsza dyrektor Słowackiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (SFPA); była ambasador Czechosłowacji w Austrii i Słowacji w Polsce, była Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Słowackiej, obecnie deputowana do Rady Narodowej Republiki Słowackiej (z ramienia partii SDKÚ DS). Założycielka i przewodnicząca rady organizacji pozarządowej Via Kultura. Napisała kilka książek, m.in. Polnočný sused, poświęconą wspomnieniom z pobytu w Polsce, oraz Hlavička štátu o kampanii przed wyborami prezydenckimi. Jest również autorką wielu publikowanych w prasie słowackiej i zagranicznej artykułów na temat polityki bezpieczeństwa i spraw zagranicznych, Europy Środkowej, kultury i zachowań społecznych.

Jacek Purchla jest profesorem zwyczajny nauk humanistycznych; kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej oraz Zakładem Dziedzictwa Kulturowego i Studiów Miejskich UNESCO Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Katedrą Dziedzictwa Europejskiego w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Autor ponad trzystu prac naukowych, w tym wielu książek. W latach 1990–1991 wiceprezydent Krakowa. Od 1991 organizator i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, redaktor naczelny „Herito”.

Marcowy numer Herito. Źródło: materiały prasowe organizatora.

Marcowy numer Herito. Źródło: materiały prasowe organizatora.

Michał Burdziński to pracownik Instytutu Słowackiego w Warszawie i doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2005–2010), stypendysta Fundacji im. Stanisława Lama przy Towarzystwie Historyczno Literackim w Paryżu (2012) oraz uczestnik programów Socrates–Erasmus (Uniwersytet Masaryka w Brnie, 2008–2009) i Erasmus Praktyki (Muzeum Vojtecha Löfflera w Koszycach, 2011). Od lat zafascynowany Europą Środka, szczególnie literackim i artystycznym dorobkiem modernizmu Słowacji i Węgier. Miłośnik Tatr, Lwowa i „miejsc zagubionych”.

Łukasz Galusek – architekt i wydawca. Zajmuje się kulturą i sztuką Europy Środkowej, zwłaszcza związkami pomiędzy przestrzenią, pamięcią i tożsamością. Współautor publikacji Jože Plečnik – architekt i wizjoner (MCK 2006) oraz Rumunia. Przestrzeń, sztuka, kultura (BOSZ 2008). Pracuje w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Cykl spotkań promujących 9 numer kwartalnika Herito
4-7 marca 2013 roku
Instytut Słowacki, Warszawa; Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków; pasaż kamienicy “Pod Złotym Słońcem”, Wrocław; Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Opole.

Dodaj komentarz