• 2013-02-28

Czarnobyl. Last Minute – premiera w Białymstoku

2 marca w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku będzie miała miejsce premiera spektaklu Czarnobyl. Last Minute w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. To przedstawienie, które wyrosło z czytania performatywnego adaptacji Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości Svietlany Aleksijewicz.

„Czarnobyl. Last Minute”, reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur - plakat (źródło: materiały prasowe)

„Czarnobyl. Last Minute”, reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur - plakat (źródło: materiały prasowe)

Czytanie performatywne było rodzajem placu boju. Spektakl opiera się na nieco zmienionych scenariuszu, na scenie pojawi się więcej aktorów, dodaliśmy nowy, nieistniejący dotąd wątek, trochę zmieni się scenografia, kostiumy. Słowem, podbijamy to, co warte uwagi, retuszujemy to, co wydawało nam się niedopracowane. Wiemy, że zarówno jedna, jak i druga wersja będzie miała swoich zwolenników i przeciwników, ale kto nie ryzykuje, stoi w miejscu.

Agnieszka Korytkowska-Mazur

Czarnobyl. Last Minute jest próbą przyjrzenia się skutkom wybuchu z 26 kwietnia 1986 roku: w wymiarze ludzkim i politycznym. To niezwykle poruszająca powieść o dramatach ludzi dotkniętych tragedią czarnobylską, a także o ludziach biorących udział w akcji ratowniczej przy wybuchu reaktora. Sztuka jest nie tylko relacją o największym kataklizmie technologicznym XX wieku, ale także metaforą rozpadającego się w tym czasie imperium radzieckiego.

Agnieszka Korytkowska-Mazur - reżyserka (źródło: materiały prasowe)

Agnieszka Korytkowska-Mazur - reżyserka (źródło: materiały prasowe)

Czarnobyl to nie tylko tragedia ludzi wygnanych, zostawionych samym sobie. Nie tylko political fiction, które okazuje się realną historią. To także ogromny potencjał dla szubrawców, organizatorów rynku turystycznego, zarabiających na ludzkim nieszczęściu. Dziś za niecałe tysiąc złotych można pojechać w ekstremalną podróż życia. Tytuł ma silny związek zarówno z ostatnimi chwilami życia ludzi, jak i z ofertą wycieczkową.

Agnieszka Korytkowska-Mazur

W spektaklu zagrają, między innymi: Jolanta Borowska, Krzysztof Ławniczak, Bernard Bania, Monika Zaborska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Aleksandra Maj, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Ewa Palińska, Danuta Bach, Agnieszka Maracewicz, Mateusz Witczuk, Łukasz Węgrzynowski, Barbara Pigoń, Piotr Szekowski.

Czarnobyl. Last Minute, reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur
Premiera: 2 marca 2013 roku
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstok

Dodaj komentarz