• 2013-02-27

Kordian Piwowarski z filmem o Baczyńskim

15 marca na ekrany kin wejdzie film Baczyński, którego reżyserem jest Kordian Piwowarski. Premierę filmową poprzedzi ukazanie się płyty z muzyką do filmu.

„Baczyński. Muzyka i poezja z filmu” - okładka płyty (źródło: materiały prasowe)

„Baczyński. Muzyka i poezja z filmu” - okładka płyty (źródło: materiały prasowe)

Baczyński jest pierwszą filmową próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył i dlaczego zginął tak młodo? Reżyser filmu, Kordian Piwowarski, poszukując klucza do motywacji tytułowego bohatera, znalazł człowieka nierozerwalnie związanego ze swoją twórczością. Postawa i decyzje Baczyńskiego były odzwierciedleniem tego, co pisał w wierszach, a sedno jego twórczości stanowiły lęki, pragnienia i wątpliwości, które nim targały. Poezja nadała sens jego życiu i śmierci, uwieczniła go jako legendę.

W filmie zobaczyć będzie można takich aktorów jak: Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Zawadzka, Ewa Telega, Marta Klubowicz, Daniel Dobkowski, Mateusz Fedorczyk, Krzysztof Hanke, Łukasz Kominek.

Płytę i film promuje piosenka Baczyński – Pieśń o szczęściu w wykonaniu duetu: Czesław Śpiewa & Mela Koteluk.  Piosenka jest interpretacją fragmentu poematu Szczęśliwe drogi Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poza piosenką Baczyński – Pieśń o szczęściu na płycie znajduje się muzyka i poezja z filmu.

Twórcą muzyki jest Bartosz Chajdecki – kompozytor muzyki teatralnej, telewizyjnej i filmowej. Przez ostatnią dekadę stworzył muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w Polsce i na świecie, oraz do filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i seriali telewizyjnych. Od 2003 roku komponuje dla polskich teatrów i telewizji. Stworzył muzykę do sztuk reżyserowanych przez czołowych twórców młodego pokolenia. W lutym 2011 roku kompozytor otrzymał za muzykę do Czasu honoru nominację do prestiżowych międzynarodowych nagród IMFCA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej z Los Angeles (USA), w kategorii Najlepsza muzyka dla telewizji.

Baczyński, reż. Kordian Piwowarski
Premiera: 15 marca 2013 roku
Dystrybucja: Interfilm

1 komentarz do artykułu “Kordian Piwowarski z filmem o Baczyńskim”

  1. Monika

    zapomnieliście dodać rola małego powstańca Krzyś Olszewski

Dodaj komentarz