• 2013-02-27

Kobiety emigrantki w ujęciu Anny Konik

2 marca w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się panel dyskusyjny towarzyszący wystawie Anny Konik pt. W tym samym mieście, pod tym samym niebem… .

Anna Konik, „W tym samym mieście, pod tym samym niebem”, klatka filmowa z części białostockiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Konik, „W tym samym mieście, pod tym samym niebem”, klatka filmowa z części białostockiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohaterami twórczości Anny Konik są ludzie. Zawsze na pierwszym planie, oprowadzają artystkę po swoich miejscach i po swoim życiu. Anna Konik opowiada ich historie czasami stojąc za kamerą, czasami fizycznie pokazując się na planie filmu. Niezależnie od tego czy jest widoczna czy też nie, wiemy że razem z nimi przeżywa ich skomplikowane losy. Należy do grona artystów zajmujących się problemem osób wyalienowanych ze społeczeństwa. Doznających wykluczenia ze względu na status określony wiekiem, chorobą, narodowością.

Jej bohaterowie są przezroczyści albo wręcz przeciwnie – bardzo widoczni. Od jednych i drugich chcemy uciec. Chcemy ich nie zobaczyć albo przynajmniej nie zapamiętać. Są obcy, pozostają na marginesie życia społecznego. Anna Konik nam ich przedstawia, pokazuje że o to są. Tylko nie wiadomo dlaczego nie spotykamy ich w naszym sklepie, w naszym parku, na naszej ulicy. Prezentowany obecnie w Galerii Arsenał, najnowszy projekt artystki W tym samym mieście, pod tym samym niebem… przekracza tę granicę przed, którą jeszcze możemy się czuć bezpiecznie gdyż problem pozornie nas nie dotyczy.

Panel dyskusyjny odbędzie się z udziałem autorki wystawy, krytyków sztuki, Czeczenów mieszkających w Białymstoku, organizacji społecznych.

Anny Konik, W tym samym mieście, pod tym samym niebem…
Panel dyskusyjny odbędzie się 2 marca 2013 roku o godzinie 11.00
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz