• 2013-02-26

Sekret Przemysława Wojcieszka już w kwietniu

19 kwietnia odbędzie się premiera najnowszego filmu Przemysława Wojcieszka zatytułowanego Sekret. Film otrzymał wyróżnienie podczas Gdynia Film Festival 2012 za odwagę w poruszaniu tematów, które do tej pory nie zostały w polskim kinie dostrzeżone.

„Sekret”, reż. Przemysław Wojcieszek - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Sekret”, reż. Przemysław Wojcieszek - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Jak zwykle niepokorny i poszukujący Przemysław Wojcieszek opowiada o białych plamach w polskiej historii. Mierzy się z coraz częściej wychodzącymi dziś z ukrycia polskimi winami wobec Żydów. Ksawery, tancerz występujący na scenie jako drag queen, odwiedza mieszkającego na wsi dziadka, Jana. Staruszek ukrywa mroczny sekret, ciążący nad nim od wielu lat. Ksawery wraz z towarzyszącą mu żydowską przyjaciółką planuje bolesną konfrontację z Janem na temat jego przeszłości.

W filmie zobaczyć będzie można takich aktorów jak: Tomasz Tyndyk, Agnieszka Podsiadlik, Marek Kępiński.

Przemysław Wojcieszek (ur. 18 marca 1974 w Jelczu-Miłoszycach) – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta. Jest zaliczany do twórców polskiego kina niezależnego. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest autorem scenariusza do filmu Poniedziałek Witolda Adamka (1998), napisał również scenariusze do wszystkich swoich filmów. Jako reżyser zadebiutował w 1999 filmem Zabij ich wszystkich. W 2005 otrzymał Paszport Polityki w kategorii Film za oryginalne dzieła będące manifestem pokolenia trzydziestolatków szukających dla siebie miejsca w naszej rzeczywistości.

W 2004 zadebiutował w teatrze jako autor i reżyser sztuki Made in Poland, opowiadającej o dylematach zbuntowanego chłopaka z blokowiska. Przez wielu krytyków spektakl został uznany za wydarzenie roku, a w 2005 Wojcieszek za jego reżyserię otrzymał Laur Konrada, główną nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

Filmografia:

  • Poniedziałek (1998) scenariusz;
  • Zabij ich wszystkich (1999) reżyseria, scenariusz;
  • Głośniej od bomb (2001) reżyseria, scenariusz;
  • W dół kolorowym wzgórzem (2004) reżyseria, scenariusz;
  • Doskonałe popołudnie (2005) reżyseria, scenariusz;
  • Made in Poland (2010) reżyseria, scenariusz;
  • Sekret (2012) reżyseria, scenariusz.

Sekret, reż. Przemysław Wojcieszek
Premiera: 19 kwietnia 2013 roku
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Dodaj komentarz