• 2013-02-26

Renata Dąbrowska w spotkaniach z Renatami Dąbrowskimi

Od 6 marca w Leica Gallery w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii pt. Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów.

Fot. Renata Dąbrowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Renata Dąbrowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kowalski i Nowak nie mają chyba łatwego życia. To z pewnością najpopularniejsze nazwiska w naszym kraju. Listonosz i urzędnik mogą się pomylić. W szkole, na uczelni, w kadrach… to już prawdziwy kłopot. Wymaga chyba przyzwyczajenia. Kto ma mniej popularne nazwisko może kiedyś spotkał się z problemem zbieżności nazwisk i był tym pewnie zaskoczony. Wyobraź sobie, że nazywasz się Renata Dąbrowska. Dzwoni telefon, odbierasz i słyszysz: Dzień dobry, nazywam się Renata Dąbrowska. Sprawdzasz telefon. Prosisz o powtórzenie nazwiska. A to naprawdę – ktoś kto się nazywa tak samo jak ty – ale po drugiej stronie słuchawki.

Renata Dąbrowska:

3 lata temu pod prysznicem, po tym jak w słuchawce, chcąc umówić się na wizytę do lekarza, od pani recepcjonistki usłyszałam pytanie o pesel, by ustalić dokładnie kim jestem, gdyż osób o takim samym jak moje, imieniu i nazwisku w tej jednej tylko przychodni było kilka, wpadłam na pomysł, by odnaleźć i sportretować kobiety, które nazywają się tak samo jak ja.

Pomysł na pozór prosty, był niesłychanie trudny do zrealizowania, wymagający długich poszukiwań, dobrej logistyki, tysięcy telefonów, maili, rozmów, nerwów, łez , sporego samozaparcia, siły perswazji, licznych podróży (ponad 25 tysięcy przejechanych kilometrów), dużych nakładów finansowych, oczywiście też czasu. Pewnie dlatego realizacja projektu przyniosła mi wiele satysfakcji. Odnalazłam i sportretowałam 100 Renat Dąbrowskich. Różnorodność osobowości, charakterów, wyglądów i ich światów sprawiły jak bardzo niesamowite były te spotkania, wiele mnie nauczyły i na zawsze zapadły mi w pamięć.

Projekt Renaty Dąbrowskiej to w pewnym sensie podróż przez współczesną Polskę. Zaglądamy do prywatnych domów, szpitala, szkoły i do kościoła. Do miasta i na wieś. Oglądamy kobiety w każdym wieku, na różnych etapach życia, w odmiennych sytuacjach rodzinnych i finansowych. Fotografie Renaty są wynikiem spotkań i rozmów. Dużo w nich wzajemnego przełamywania się, poznawania i zdobywania zaufania.

Renata Dąbrowska (ur. 1983), mieszka w Gdańsku. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 2005 roku współpracuje z trójmiejskim oddziałem Gazety Wyborczej. Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej: Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz Gdańsk Press Photo.

Kurator: Joanna Kinowska

Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów
Wernisaż: 6 marca 2013 roku, godzina 19.00
Wystawa potrwa do 3 kwietnia 2013 roku
Leica Store & Gallery Warszawa
Al. Jerozolimskie 179
Warszawa

Dodaj komentarz