• 2013-02-26

Rezerwat Miasto Cecylii Malik

Od 12 marca w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Cecylii Malik pt. Rezerwat Miasto. Ekspozycja odbędzie się w ramach projektu Maszyna: wspólnota – instytucja – działanie.

„Modraszek Kolektyw”, Błękitna Manifestacja pod Magistratem, 8 czerwca 2011 r., fot. Mariusz Waszkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Modraszek Kolektyw”, Błękitna Manifestacja pod Magistratem, 8 czerwca 2011 r., fot. Mariusz Waszkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Bunkrze Sztuki to opowieść o miejskim rezerwacie, w którym natura nieustannie splata się z tym, co ludzkie – jerzyki wiją gniazda na dachach bloków, ludzie przebierają się za motyle w obronie prawa do zieleni, obrazy wyrastają z drzew, a bobry rzeźbią z drewna wiewiórkę.

W sztuce Cecylii Malik Kraków odsłania swoje najbardziej tajemnicze i najdziksze zakątki. Staje się miastem brzóz rosnących pomiędzy pasami szybkiego ruchu na Alejach, buków z lasu Wolskiego, akacji z Rynku Głównego czy rzek, wzdłuż których rosną lasy łęgowe i puszcze. Chwile samotności współistnieją tu z kolektywnym działaniem, które artystka podejmuje z innymi artystami, miejskimi aktywistami i ekologami, a przede wszystkim ze swoją siostrą Justyną Koeke.

W trakcie trwania wystawy będzie można zaangażować się w kolejny projekt Cecylii Malik, tym razem poświęcony rzece Białce, której regulowanie grozi zniszczeniem biologicznego ekosystemu. Część przestrzeni Galerii zostanie przekształcona w sztab akcji Warkocze Białki. W sztabie będzie można pomóc artystce w pracy oraz obejrzeć fotograficzną dokumentację dewastacji rzek w Małopolsce, przygotowaną przez prof. Romana Żurka i Pawła Augustynka-Halnego.

Kuratorka: Aneta Rostkowska
Koordynatorka: Jolanta Zawiślak
Aranżacja: Mateusz Okoński

Cecylia Malik, Rezerwat Miasto
W ramach projektu Maszyna: wspólnota – instytucja – działanie
Wernisaż: 12 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 14 kwietnia 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz