• 2013-02-26

XXI Olsztyńskie Spotkania Teatralne 2013

Od 20 do 24 marca w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie potrwają XXI Olsztyńskie Spotkania Teatralne 2013 organizowane pod hasłem synkretyzm sztuk. Ideą tegorocznego festiwalu jest prezentacja teatru opartego na solidności warsztatu i tekstu.

XXI Olsztyńskie Spotkania Teatralne - logo (źródło: materiały prasowe)

XXI Olsztyńskie Spotkania Teatralne - logo (źródło: materiały prasowe)

Te z pozoru banalne kryteria wyznaczają etos teatru, który szanuje widza, traktując go jako współtwórcę spektaklu. Znakomita literatura i doskonałe rzemiosło aktorskie gwarantują błyskotliwy, komunikatywny i twórczy dialog artystów z widzami.

Tradycyjnie zobaczyć będzie można różne style i typy wyobraźni kreujące rzeczywistość współczesnego teatru. Bogaty repertuar festiwalowy adresowany jest do różnych pokoleń, różnych gustów i doświadczeń widzów. To przestrzeń odwiecznego dialogu aktorów z widzami, kreowania wymarzonej rzeczywistości, nieodłącznej potrzeby przeistaczania siebie i innych.

Doświadczanie teatru rozpocznie się od wernisażu wystawy Człowiek – Natura – Teatr, prezentującej dorobek plastyczny Leszka Mądzika w przestrzeni olsztyńskiego Starego Miasta. Zanikającą sztukę klasycznej pantomimy zobaczyć będzie można w inscenizacjach opartych na arcydziełach literackich: F. Kafki i F.G.Lorki, z legendą Wrocławskiego Teatru Pantominy, Ewą Czekalską w kreacji pobożnej i surowej Bernardy Alba. Oryginalne, poruszające sekwencje obrazów w klasycznej autorskiej stylistyce Leszka Mądzika, widzowie zobaczą w spektaklu Przejście, z muzyką Tomasza Stańki. Arcydramat Wesele Stanisława Wyspiańskiego, z poczuciem humoru pokażą charyzmatyczni młodzi aktorzy z niezależnego teatru Malabar Hotel. W trudnej konwencji monodramu zobaczyć będzie można Afrę Crudo, perfekcyjnie budującą portret kobiety w różnych etapach życia i Jacka Zawadzkiego w legendarnym spektaklu Moskwa–Pietuszki W. Jerofiejewa. W dramatach A. Czechowa i P. Turriniego podziwiać będzie można mistrzostwo sztuki aktorskiej Krystyny Jandy, Ireny Jun, Ignacego Gogolewskiego, Stanisława Brudnego, Jerzego Sthura. W ogłoszonym przez Sejm RP roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima, na widzów czeka  brawurowo zagraną przez aktorów gdyńskiej muzycznej sceny Tuwimowska satyra na ułomności człowieka – Bal w operze, z muzyką Leszka Możdżera , w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Festiwal tradycyjnie zwieńczy Gala Teatralna z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, podczas której rozstrzygnięty zostanie plebiscyt na najlepsze role aktorów Teatru Jaracza – Teatralna Kreacja Roku; wręczone zostaną także Srebrne Maski dla sponsorów Teatru. Podniosłym akcentem wieczoru będzie Jubileusz 80. urodzin aktorki Hanny Wolickiej.

Festiwal to przestrzeń otwartej rozmowy, dlatego organizatorzy zapraszają na spotkania z ludźmi teatru. W tym roku, po raz pierwszy na uniwersyteckich spotkaniach ze sztuką w Kortowie, rozmawiać o teatrze będzie Leszek Mądzik, a w CEiIK-u z widzami spotka się Jerzy Sthur.

XXI Olsztyńskie Spotkania Teatralne
Od 20 do 24 marca 2013 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Dodaj komentarz